B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Storage Capacity: 32 GB
Maximum Read Speed: 90 MB/s
Speed Class Rating: Class 10/UHS-I (U1)
Width: 0.91" (23 mm)
Thickness: 78.74 mil (2 mm)
Length: 1.22" (31 mm)
Weight (Approximate): 2 g
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 2 Year
- Complies with SDA 6.X/5.X/3.0
- Video speed class : V10
- 1080 FULL HD
- Class 10 , U1, USH-1 mode
- Read speed up to 90MB/s
- Speed is based on internal testing, performance may be lower depending on host device
- Write protection switch to avoid accidental data deletion
- Voltage: 2.7 -3.6V
- Operating Temperature: -25C to 85C
- Storage Temperature: -40C to 85C
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Patriot Memory, LLC |
| Manufacturer Part Number | PSF32GLX1SDH |
| Manufacturer Website Address | http://www.patriotmemory.com |
| Brand Name | Patriot Memory |
| Product Series | LX |
| Product Name | LX Series 32GB SDHC V10 |
| Product Type | SDHC |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 32 GB |
| Maximum Read Speed | 90 MB/s |
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-I (U1) |
| Physical Characteristics | |
| Width | 0.91" (23 mm) |
| Thickness | 78.74 mil (2 mm) |
| Length | 1.22" (31 mm) |
| Weight (Approximate) | 2 g |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
Patriot Memory 32 GB Class 10/UHS-I (U1) SDHC - 90 MB/s Read - 2 Year Warranty (PSF32GLX1SDH)
MSRP:
$19.13
$19.13
$7.99
Save:
$11.14 (58.23%)
Out of stock