Patriot Memory P320 512 GB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe (PCI Express NVMe 3.0 x4) - Storage System, Device (P320P512GM28)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Storage Capacity: 512 GB
Platform Supported: PC
Endurance (TBW): 240 TB
Maximum Sequential Read: 2.93 GB/s
Maximum Sequential Write: 2.15 GB/s
Drive Interface: PCI Express NVMe
Drive Interface Standard: PCI Express NVMe 3.0 x4
Drive Type: Internal
Form Factor: M.2 2280
Height: 0.15" (3.81 mm)
Width: 0.87" (22.10 mm)
Length: 3.15" (80.01 mm)
Weight (Approximate): 0.39 oz (11 g)
Device Supported: Storage System,Computer
Operating System Compatibility: Windows 8,Windows 8.1,Windows 7,Windows 10,Windows 11
- Provides sufficient storage capacityof 512 GB for your computer, ensuring you have ample space for all your files and applications
- Delivers productive performanceand superior data storage for a variety of files, enhancing overall efficiency
- PCI Express NVMe 3.0 x4 interfaceguarantees quick and reliable data transfer
- M.2 2280 form factor ensures consistent performance, making it ideal for users who need dependable storage solutions in demanding environments
- Easily access and retrieve files frequently, making the process convenient
- Solid State Drive offers increased storage base capacity for your PC
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Patriot Memory, LLC |
| Manufacturer Part Number | P320P512GM28 |
| Manufacturer Website Address | http://www.patriotmemory.com |
| Brand Name | Patriot Memory |
| Product Series | P320 |
| Product Name | P320 PCIe3 x 4 M.2 2280 SSD |
| Product Type | Solid State Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 512 GB |
| Platform Supported | PC |
| Drive Performance | |
| Endurance (TBW) | 240 TB |
| Maximum Sequential Read | 2.93 GB/s |
| Maximum Sequential Write | 2.15 GB/s |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 3.0 x4 |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Height | 0.15" (3.81 mm) |
| Width | 0.87" (22.10 mm) |
| Length | 3.15" (80.01 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.39 oz (11 g) |
| Miscellaneous | |
| Device Supported | Storage System,Computer |
| Operating System Compatibility | Windows 8,Windows 8.1,Windows 7,Windows 10,Windows 11 |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]