B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Memory Size: 16 GB
Memory Technology: DDR4 SDRAM
Memory Voltage: 1.35 V
Number of Modules: 2 x 8GB
Memory Speed: 3200 MHz
Error Checking: Non-ECC
Signal Processing: Unbuffered
Country of Origin: Taiwan
Environmentally Friendly: Yes
Limited Warranty: Lifetime
- 3200 MHz of memory speed with Unbuffered signal skillfully manages the variety of apps and computational tasks
- 16 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- DDR4 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Patriot Memory, LLC |
| Manufacturer Part Number | PV416G320C6K |
| Manufacturer Website Address | http://www.patriotmemory.com |
| Brand Name | Patriot Memory |
| Product Line | Viper 4 |
| Product Name | Viper 4 Series DDR4 16GB (2 x 8GB) 3200MHz Kit |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Modules | 2 x 8GB |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
Patriot Memory Viper 4 Series DDR4 16GB (2 x 8GB) 3200MHz Kit - 16 GB (2 x 8GB) DDR4 SDRAM - 3200 MHz - 1.35 V - Non-ECC - Unbuffered (PV416G320C6K)
$63.99
Out of stock