Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Performance,Vertical Cable Manager for 2 & 4 Post Racks, 84"H x 6"W, Double-Sided with Doors - Cable Manager - Black - 1U Rack Height (AR8625)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Cable Manager
- Doors
- Installation Guide
- Mounting Hardware
- 3 x Midspan Brackets
- 2 Post
- 4 Post
Cable Manager Type: Cable Manager
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Plastic
Rack Height: 1U
Height: 84" (2134 mm)
Width: 6" (152 mm)
Depth: 26" (660 mm)
Weight (Approximate): 65.92 lb (29900.81 g)
Mounting Preference: No Preference
Package Contents:
Compatibility:
APC Open Frame Rack:
Country of Origin: Philippines
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 2 Year
- Offers high-capacity vertical cable management with a double-sided channel
- Features multiple internal cable tie-off locations for organized patching
- Includes smooth plastic fingers at 1U increments for efficient cable management
- Comes with doors, mounting hardware, and midspan brackets
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | AR8625 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Brand Name | APC by Schneider Electric |
| Product Name | Cable Manager |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Cable Organizer |
| Product Information | |
| Cable Manager Type | Cable Manager |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Rack Height | 1U |
| Height | 84" (2134 mm) |
| Width | 6" (152 mm) |
| Depth | 26" (660 mm) |
| Weight (Approximate) | 65.92 lb (29900.81 g) |
| Mounting Preference | No Preference |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Compatibility | APC Open Frame Rack:
|
| Country of Origin | Philippines |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf3
Additional-pdf2
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]