Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Motion Sensor
- 2 x AAA Battery
Connectivity Technology: Wireless
Smart Connect: Yes
Virtual Assistant Supported: Alexa
Power Source: Battery
Color Family: White
Product Color: White
Product Material: Plastic
Form Factor: Freestanding
Mount Type: Wall Mount
Height: 2.26" (57.40 mm)
Width: 2.16" (54.86 mm)
Length: 1.18" (29.97 mm)
Weight (Approximate): 2.24 oz (63.50 g)
Package Contents:
Application/Usage: Indoor,Home
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Limited Warranty: 2 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Manufacturer Part Number | 570977 |
| Manufacturer Website Address | http://www.philips.com |
| Brand Name | Philips |
| Product Line | Hue |
| Product Name | Motion Sensor |
| Product Type | Motion Sensor |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Smart Connect | Yes |
| Virtual Assistant Supported | Alexa |
| Power Description | |
| Power Source | Battery |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Plastic |
| Form Factor | Freestanding |
| Mount Type | Wall Mount |
| Height | 2.26" (57.40 mm) |
| Width | 2.16" (54.86 mm) |
| Length | 1.18" (29.97 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.24 oz (63.50 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Indoor,Home |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]