Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
PMT Cradle - Docking - Tablet PC - Rugged (AS7.D921.105-PS)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Cradle
- Power Adapter
Connectivity Technology: Docking
Device Supported: Tablet PC
Rugged: Yes
Features: Key Locking,VESA Mount Compatible,Theft Protection,Vibration Resistant,Shock Resistant,Crash Tested
Product Material: Aluminum
Height: 9.45" (240.03 mm)
Width: 12.37" (314.20 mm)
Depth: 2.97" (75.44 mm)
Weight (Approximate): 7 lb (3175.15 g)
Package Contents:
Compatibility:
Dell Latitude 7230 Rugged Extreme Tablet PC
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
Additional Warranty Information:
Power adapter - 3 Year Warranty
- CNC aluminum construction offers rugged durability
- Ergonomic design for safety and usability
- Universal VESA 75 mounting pattern
- Ultra slim, low profile design for minimal intrusion of operator space to maximize comfort and safety
- Access to all tablet control buttons and ports while the tablet is docked
- Key lockable for added theft deterrence
- Upward facing ports with integrated cable management
- One handed operation
- Power adapter included (PS040)
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Precision Mounting Technologies |
| Manufacturer Part Number | AS7.D921.105-PS |
| Manufacturer Website Address | http://www.precisionmounts.com |
| Brand Name | PMT |
| Product Name | Cradle |
| Product Type | Cradle |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Docking |
| Device Supported | Tablet PC |
| Rugged | Yes |
| Features | Key Locking,VESA Mount Compatible,Theft Protection,Vibration Resistant,Shock Resistant,Crash Tested |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Aluminum |
| Height | 9.45" (240.03 mm) |
| Width | 12.37" (314.20 mm) |
| Depth | 2.97" (75.44 mm) |
| Weight (Approximate) | 7 lb (3175.15 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Compatibility | Dell Latitude 7230 Rugged Extreme Tablet PC |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information | Power adapter - 3 Year Warranty |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | PMT 100W Power Adapter - 100 W - 3 ft (0.91 m) Cable - 11 V DC, 16 V DC Input - 19 V DC Output |
| SKU | PS040 |
| Sale Price | $289.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]