Poly Blackwire 5220 Stereo USB-C Headset + 3.5mm Plug + USB-C/A Adapter (Bulk) - Microsoft Teams Certification - Stereo - USB Type C, (8X231A6)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Blackwire 5220 Stereo USB-C Headset + 3.5mm Plug + USB-C/A Adapter (Bulk)
- Quick Start Guide
- Warranty Card
- Carrying Case
- USB Type-C® to USB Type-A Adapter
Connectivity Technology: Wired
Cable Length: 7.1 ft (2.16 m)
Sound Mode: Stereo
Impedance: 32 Ohm
Minimum Frequency Response: 20 Hz
Maximum Frequency Response: 20 kHz
Noise Canceling: Yes
Sound Pressure Level: 102 dB
Sound Pressure Level (A-Weighted): 118 dB(A)
Features: SoundGuard Technology,Dynamic EQ,Digital Signal Processing (DSP),Rotating Microphone,Acoustic Shock Protection,Lightweight,Durable,Comfortable,Echo Reduction,Noise Reduction,Unified Communication,Passive Noise Cancellation,Ergonomic Design
Microsoft Teams Certification: Yes
Zoom Certification: Yes
Earpiece Design: On-ear,Over-the-head
Earpiece Type: Binaural
Driver Size: 1.26" (32 mm)
Signal to Noise Ratio (SNR): 118 dB
Microphone Design: Boom
Microphone Technology: Omni-directional,Noise Cancelling
Host Interface: USB Type C,Mini-phone (3.5mm)
Color Family: Black
Color: Black
Form Factor: Supra-aural
Weight (Approximate): 5.83 oz (165.20 g)
Package Contents:
Application/Usage: Mobile Device,Tablet,Communication,Voice Call,Music,Chromebook
Country of Origin: China/Mexico
TCO Certified: Yes
Operating System Platform: Windows,macOS,Android,iOS
Platform Supported: PC,Mac
Limited Warranty: 2 Year
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- On-ear earpiece design ensures convenience and dependable performance for everyday listening needs
- These supra-aural Blackwire offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Omni-directional microphone technology guarantees consistent performance for clear communication
- The 5220 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- USB Type C host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 20 Hz20 kHz for a full-spectrum listening experience
- Leatherette ear cushion material enhances the overall look of headset, combining aesthetic appeal with lasting comfort for extended wear
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 8X231A6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Brand Name | Poly |
| Product Line | Blackwire |
| Product Series | 5200 |
| Product Model | 5220 |
| Product Name | Blackwire 5220 Stereo USB-C Headset + 3.5mm Plug + USB-C/A Adapter (Bulk) |
| Package Type | Bulk |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Cable Length | 7.1 ft (2.16 m) |
| Sound Mode | Stereo |
| Impedance | 32 Ohm |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Noise Canceling | Yes |
| Sound Pressure Level | 102 dB |
| Sound Pressure Level (A-Weighted) | 118 dB(A) |
| Features | SoundGuard Technology,Dynamic EQ,Digital Signal Processing (DSP),Rotating Microphone,Acoustic Shock Protection,Lightweight,Durable,Comfortable,Echo Reduction,Noise Reduction,Unified Communication,Passive Noise Cancellation,Ergonomic Design |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Zoom Certification | Yes |
| Earpiece | |
| Earpiece Design | On-ear,Over-the-head |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.26" (32 mm) |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 118 dB |
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology | Omni-directional,Noise Cancelling |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type C,Mini-phone (3.5mm) |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Color | Black |
| Form Factor | Supra-aural |
| Weight (Approximate) | 5.83 oz (165.20 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Mobile Device,Tablet,Communication,Voice Call,Music,Chromebook |
| Country of Origin | China/Mexico |
| TCO Certified | Yes |
| Operating System Platform | Windows,macOS,Android,iOS |
| Platform Supported | PC,Mac |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Poly Poly+ - 3 Year - Service - Technical |
| SKU | PBLKWIRE312 |
| Sale Price | $12.95 |
| Product | Poly Poly+ Partner - Extended Service - 3 Year - Service - Service Depot - Exchange |
| SKU | PBLKWIRE362 |
| Sale Price | $8.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]