Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Premier Mounts Symmetry SYM-IB-130B Mounting Bar for Flat Panel Display - Black - 353 lb (160118.11 g) Load Capacity - Aluminum (SYM-IB-130B)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Symmetry Series Interface Bar
- 2 x Display Brackets
Device Supported: Flat Panel Display
Maximum Load Capacity: 353 lb (160118.11 g)
Features: Lightweight,Adjustable
Product Color: Black
Product Material: Aluminum
Height: 5.40" (137.16 mm)
Depth: 1.40" (35.56 mm)
Length: 10.87 ft (3314.70 mm)
Weight (Approximate): 26 lb (11793.40 g)
Package Contents:
Country of Origin: Netherlands
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Premier Mounts |
| Manufacturer Part Number | SYM-IB-130B |
| Manufacturer Website Address | http://www.premiermounts.com |
| Brand Name | Premier Mounts |
| Product Line | Symmetry |
| Product Model | SYM-IB-130B |
| Product Name | Symmetry Series Interface Bar |
| Product Type | Mounting Bar |
| Product Information | |
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Maximum Load Capacity | 353 lb (160118.11 g) |
| Features | Lightweight,Adjustable |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Product Material | Aluminum |
| Height | 5.40" (137.16 mm) |
| Depth | 1.40" (35.56 mm) |
| Length | 10.87 ft (3314.70 mm) |
| Weight (Approximate) | 26 lb (11793.40 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Netherlands |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Premier Mounts Ceiling Pipe Adapter for Symmetry Series - 5" (127 mm) Height x 5.75" (146.05 mm) Width x 8.50" (215.90 mm) Depth - 1 |
| SKU | SYM-PAC |
| Sale Price | $47.95 |
| Product | Premier Mounts Symmetry SYM-IB-LB Mounting Bracket for Interface Bar - Black - 2 |
| SKU | SYM-IB-LB |
| Sale Price | $64.95 |
| Product | Premier Mounts UFP-600 Mounting Extension - Black - 800 x 600, 100 x 600 - 2 |
| SKU | UFP-600 |
| Sale Price | $113.95 |
| Product | Premier Mounts Symmetry SYM-IB-EXT Mounting Extension for Interface Bar - Silver - Metal - 2 |
| SKU | SYM-IB-EXT |
| Sale Price | $66.95 |
| Product | Premier Mounts Symmetry SYM-PA Mounting Adapter for Ceiling Mount - Black - 400 lb (181436.95 g) Load Capacity |
| SKU | SYM-PA |
| Sale Price | $91.95 |
[/custom-options]