Premium Dual Channel Rca Male To Audio Cable Phantom Cables FN-RCA2-100
SKU: FN-RCA2-100
(No reviews) Write a Review
Warranty Information: Covered by Manufacturer
Condition: New
Availability: Stock in Canada - Purolator or UPS
Adding to cart… The item has been added
Logo cards
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
  • 22 gauge, heavy duty cable is used to capture all highs & lows for optimum audio performance
  • Constructed of "siamese" cable for easy installation of left and right audio
  • Multi-stranded copper center conductors allows for extra flexible cables
  • FT4 riser fire rated jacket for in-wall use
  • Lead Free, "silver laced" solder is used in order to reduce loss and maximize conductivity
Physical Characteristics
Length 100 foot
Color Red/White
Connector Plating Gold
Cable Diameter 5.00mm x 10.0mm
Wire Gauge 22AWG
Jacket Material PVC - Polyvinyl Chloride
Fire Rating FT4 (Riser CMR)
Cable Shielding 95% Bare Copper Braid