Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Rocstor SolidRack 4U Low Profile Vertical Mount Enclosure Cabinet - For Equipment Rack, LAN Switch, Patch Panel - 4U Rack Height x 19" (Y10E069-B1)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- SolidRack 4U Low Profile Vertical Mount Enclosure Cabinet
- 12 x M6 screws
- 12 x M6 cup washers
- 12 x 12-24 screws
- 2 x Keys
- Owner's Manual
Rack Type: Enclosed Cabinet
Application/Usage: Equipment Rack,LAN Switch,Patch Panel
Ventilation: Yes
Features: Heavy Duty,Powder Coated,Vented,Tamper Resistant,Lockable Front Door,Adjustable Mounting Rails,Reversible Front Door,Removable Cover
Form Factor: Wall Mountable
Color Family: Black
Product Color: Black
Product Material: Steel
Static/Stationary Weight Capacity: 150 lb (68038.86 g)
Height: 28.80" (731.52 mm)
Width: 25.60" (650.24 mm)
Depth: 8" (203.20 mm)
Rack Height: 4U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Weight (Approximate): 60.18 lb (27297.19 g)
Package Contents:
Assembly Required: No
Limited Warranty: 5 Year
- ·4U low-profile vertical-mount cabinet constructed from heavy-duty steel with a black powder-coated finish
- ·Extends only 8 inches from the wall while housing equipment up to 20 inches deep
- ·Includes a slide-out 2U mounting bracket for patch panels up to 2.5 inches deep
- ·Maximum load capacity of 150 lbs (68 kg)
- ·Secure locking top panel and reversible front door to prevent tampering and theft
- ·Vented design for efficient airflow to keep equipment cool
- ·Convenient top and bottom ports with removable covers for easy cable routing
- ·Ships fully assembled for quick installation with wall-mounting holes spaced 16 inches apart
- ·Threaded mounting holes support M6 or 12-24 hardware, with adjustable rails and clearly marked rack spaces
- ·Warranty: Rocstor 5-Year limited warranty
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Rocstor |
| Manufacturer Part Number | Y10E069-B1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.rocstor.com |
| Brand Name | Rocstor |
| Product Line | SolidRack |
| Product Name | SolidRack 4U Low Profile Vertical Mount Enclosure Cabinet |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Rack Type | Enclosed Cabinet |
| Application/Usage | Equipment Rack,LAN Switch,Patch Panel |
| Ventilation | Yes |
| Features | Heavy Duty,Powder Coated,Vented,Tamper Resistant,Lockable Front Door,Adjustable Mounting Rails,Reversible Front Door,Removable Cover |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Static/Stationary Weight Capacity | 150 lb (68038.86 g) |
| Height | 28.80" (731.52 mm) |
| Width | 25.60" (650.24 mm) |
| Depth | 8" (203.20 mm) |
| Rack Height | 4U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Weight (Approximate) | 60.18 lb (27297.19 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Assembly Required | No |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]