Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
ROCWARE RT13 Touch Panel for Room Scheduling and Meeting Control - For Meeting Room, Video Conferencing - 1920 x 1080 Video (Live) - - (RT13)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Features: Cable Management,Multi-touch Screen,Built-in Microphone
Field Of View (FOV) Angle: 170°
Graphics Modes (Live): Full HD
Maximum Video Resolution (Live): 1920 x 1080
Speaker Form Factor: Internal
Microphone Form Factor: Internal
Network Technology: 10/100Base-TX
Ethernet Technology: Fast Ethernet
Wireless LAN: Yes
Network (RJ-45): Yes
USB: Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 1
Number Of Ethernet Ports: 1
Operating System Supported: Android 9.0
Form Factor: Wall Mountable,Desktop
Height: 1.14" (29 mm)
Width: 9.53" (242 mm)
Depth: 6.38" (162 mm)
Weight (Approximate): 1.76 lb (800 g)
Application/Usage: Meeting Room,Video Conferencing
Unified Communications Platform: Zoom
Country of Origin: Laos
Environmental Compliance: Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
- Fast Ethernet port is the ideal solution for enhanced conference calling
- Network (RJ-45) - For instant connectivity
- With the 10/100Base-TX technology, get up to 100Mbps data transfer rate over the twisted pair cable
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | ROCWARE |
| Manufacturer Part Number | RT13 |
| Manufacturer Website Address | https://www.rocware.com/ |
| Brand Name | ROCWARE |
| Product Model | RT13 |
| Product Name | RT13 Touch Panel for Room Scheduling and Meeting Control |
| Product Type | Meeting Room Scheduler |
| Technical Information | |
| Features | Cable Management,Multi-touch Screen,Built-in Microphone |
| Camera | |
| Field Of View (FOV) Angle | 170° |
| Video | |
| Graphics Modes (Live) | Full HD |
| Maximum Video Resolution (Live) | 1920 x 1080 |
| Audio | |
| Speaker Form Factor | Internal |
| Microphone Form Factor | Internal |
| Network & Communication | |
| Network Technology | 10/100Base-TX |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Wireless Specifications | |
| Wireless LAN | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Operating System | |
| Operating System Supported | Android 9.0 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Wall Mountable,Desktop |
| Height | 1.14" (29 mm) |
| Width | 9.53" (242 mm) |
| Depth | 6.38" (162 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.76 lb (800 g) |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Meeting Room,Video Conferencing |
| Unified Communications Platform | Zoom |
| Country of Origin | Laos |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
[/custom-specifications]