Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Safco Adjustable Height Side Workstation - Rectangle Top - Height Adjustable - 29" (736.60 mm) to 4" (101.60 mm), 34" (863.60 mm) - x (1925CY)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Table Top Width: 29.3" (742.95 mm)
Table Top Depth: 19.8" (501.65 mm)
Height Adjustable: Yes
Minimum Height Adjustment: 29" (736.60 mm)
Maximum Height Adjustment: 34" (863.60 mm)
Maximum Monitor Shelf Height Adjustment: 4" (101.60 mm)
Table Top Shape: Rectangle
Edge Style: Molded
Number of Casters: 4
Caster Type: Locking Wheels
Frame Color/Finish: Powder Coated
Frame Material: Steel
Features: Snap-on Cable,Management Side Cover,Heavy Duty
Color Family: Black
Color/Finish: Black Marble,Veneer
Product Material: Wood
Height: 34" (863.60 mm)
Width: 29.5" (749.30 mm)
Depth: 22" (558.80 mm)
Assembly Required: Yes
Country of Origin: Taiwan
- Height-adjustable workstation with heavy-duty, powder-coated steel frame
- 3/4" thick compressed wood shelves; snap-on side panels hide computer cables
- Keyboard shelf adjusts up to 5" and extends 9-3/4"; printer shelf adjusts up to 1" increments
- 4 casters (2 locking)
- Cherry/Black
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 1925CY |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Safco |
| Product Name | Adjustable Height Side Workstation |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mobile Workstation |
| Product Information | |
| Table Top Width | 29.3" (742.95 mm) |
| Table Top Depth | 19.8" (501.65 mm) |
| Height Adjustable | Yes |
| Minimum Height Adjustment | 29" (736.60 mm) |
| Maximum Height Adjustment | 34" (863.60 mm) |
| Maximum Monitor Shelf Height Adjustment | 4" (101.60 mm) |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Edge Style | Molded |
| Number of Casters | 4 |
| Caster Type | Locking Wheels |
| Frame Color/Finish | Powder Coated |
| Frame Material | Steel |
| Features | Snap-on Cable,Management Side Cover,Heavy Duty |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Color/Finish | Black Marble,Veneer |
| Product Material | Wood |
| Height | 34" (863.60 mm) |
| Width | 29.5" (749.30 mm) |
| Depth | 22" (558.80 mm) |
| Miscellaneous | |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Assembly-Instructions
[/custom-user-manual]