Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Safco AlphaBetter 1222GR Student Desk - Gray Nebula Rectangle Top - 200 lb (90.72 kg) Capacity - Height Adjustable - 22" (558.80 mm) - (1222GR)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- AlphaBetter 1222GR Student Desk
- Footrest
Table Top Width: 27.7" (704.85 mm)
Table Top Depth: 19.8" (501.65 mm)
Table Top Thickness: 1.2" (30.48 mm)
Height Adjustable: Yes
Minimum Height Adjustment: 22" (558.80 mm)
Maximum Height Adjustment: 30" (762 mm)
Maximum Load Capacity: 200 lb (90.72 kg)
Table Top Shape: Rectangle
Base Included: Yes
Edge Style: Banded
Application/Usage: Student,Book
Top Color/Finish: Gray Nebula
Frame Material: Powder Coated Steel
Top Material: High Pressure Laminate (HPL)
Features: Footrest,Ergonomic Design,Comfortable,Flexible,Adjustable Glide,Durable,Adjustable Leg,Book Box,Leg Leveler,Pendulum Bar
Height: 30" (762 mm)
Weight (Approximate): 37 lb (16782.92 g)
Package Contents:
Assembly Required: Yes
Country of Origin: United States
Limited Warranty: Lifetime
- The dedicated workspace promotes an environment conducive to learning, helping students stay focused and productive
- The rectangular shape is a design classic that never goes out of style
- Rely on a solid foundation with a maximum capacity of 200 lb (90.72 kg), keeping all your activities supported and secure
- Whether you're working, studying, or relaxing, adjust the height effortlessly to match your perfect comfort level
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 1222GR |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Safco |
| Product Line | AlphaBetter |
| Product Model | 1222GR |
| Product Name | AlphaBetter 1222GR Student Desk |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Product Type | Student Desk |
| Product Information | |
| Table Top Width | 27.7" (704.85 mm) |
| Table Top Depth | 19.8" (501.65 mm) |
| Table Top Thickness | 1.2" (30.48 mm) |
| Height Adjustable | Yes |
| Minimum Height Adjustment | 22" (558.80 mm) |
| Maximum Height Adjustment | 30" (762 mm) |
| Maximum Load Capacity | 200 lb (90.72 kg) |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Edge Style | Banded |
| Application/Usage | Student,Book |
| Top Color/Finish | Gray Nebula |
| Frame Material | Powder Coated Steel |
| Top Material | High Pressure Laminate (HPL) |
| Features | Footrest,Ergonomic Design,Comfortable,Flexible,Adjustable Glide,Durable,Adjustable Leg,Book Box,Leg Leveler,Pendulum Bar |
| Physical Characteristics | |
| Height | 30" (762 mm) |
| Weight (Approximate) | 37 lb (16782.92 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Assembly-Instructions
[/custom-user-manual]