Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Safco AlphaBetter 1224DE Student Desk - Rectangle Top - 200 lb (90.72 kg) Capacity - Height Adjustable - 29" (736.60 mm) to 43" mm) - (1224DE)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- AlphaBetter 1224DE Student Desk
- Footrest
Table Top Width: 27.7" (704.85 mm)
Table Top Depth: 19.8" (501.65 mm)
Table Top Thickness: 1.2" (30.48 mm)
Height Adjustable: Yes
Minimum Height Adjustment: 29" (736.60 mm)
Maximum Height Adjustment: 43" (1092.20 mm)
Maximum Load Capacity: 200 lb (90.72 kg)
Table Top Shape: Rectangle
Base Included: Yes
Edge Style: Banded
Application/Usage: Student,Book
Frame Material: Powder Coated Steel
Top Material: High Pressure Laminate (HPL)
Features: Footrest,Ergonomic Design,Comfortable,Flexible,Adjustable Glide,Durable,Adjustable Leg,Book Box,Leg Leveler,Pendulum Bar
Height: 43" (1092.20 mm)
Weight (Approximate): 40 lb (18143.69 g)
Package Contents:
Assembly Required: Yes
Country of Origin: United States
Limited Warranty: Lifetime
- Crafted to endure the demands of daily student use, these desks are constructed with premium materials that guarantee durability and lasting reliability
- A rectangular table top complements a wide range of interior design styles, from modern to traditional
- Count on a load capacity of 200 lb (90.72 kg) to provide the strength and stability you need, ensuring everything stays in place
- Experience personalized ergonomics with easy-to-use height settings crafted for your comfort
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 1224DE |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Safco |
| Product Line | AlphaBetter |
| Product Model | 1224DE |
| Product Name | AlphaBetter 1224DE Student Desk |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Product Type | Student Desk |
| Product Information | |
| Table Top Width | 27.7" (704.85 mm) |
| Table Top Depth | 19.8" (501.65 mm) |
| Table Top Thickness | 1.2" (30.48 mm) |
| Height Adjustable | Yes |
| Minimum Height Adjustment | 29" (736.60 mm) |
| Maximum Height Adjustment | 43" (1092.20 mm) |
| Maximum Load Capacity | 200 lb (90.72 kg) |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Edge Style | Banded |
| Application/Usage | Student,Book |
| Frame Material | Powder Coated Steel |
| Top Material | High Pressure Laminate (HPL) |
| Features | Footrest,Ergonomic Design,Comfortable,Flexible,Adjustable Glide,Durable,Adjustable Leg,Book Box,Leg Leveler,Pendulum Bar |
| Physical Characteristics | |
| Height | 43" (1092.20 mm) |
| Weight (Approximate) | 40 lb (18143.69 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | United States |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Assembly-Instructions
[/custom-user-manual]