Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Safco AlphaBetter Desk, 28 x 20 Premium Top, with Book Box - Gray Rectangle, Laminated Top - 2 Shelf(ves) - Height Adjustable - 26" to (1204GR)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 1 x Top Panel with Book Box
- 2 x Upper Frame
- 1 x Lower Left Frame
- 1 x Lower Right Frame
- 1 x Footrest Bar
- 1 x Front Panel
- Hardware Pack
- Allen Wrench
- GSA
- CPSIA
Table Top Width: 28" (711.20 mm)
Table Top Depth: 20" (508 mm)
Height Adjustable: Yes
Minimum Tabletop Height Adjustment: 26" (660.40 mm)
Maximum Tabletop Height Adjustment: 42" (1066.80 mm)
Table Top Shape: Rectangle
Base Included: Yes
Application/Usage: Classroom,Book,Student
Frame Color/Finish: Black,Powder Coated
Top Color/Finish: Gray,Laminated
Base Material: Steel
Top Material: Medium Density Fiberboard (MDF),Phenolic,Thermoplastic
Features: Pencil Tray,Footrest,Durable
Height: 42" (1066.80 mm)
Weight (Approximate): 38 lb (17236.51 g)
Package Contents:
Certifications & Standards:
Assembly Required: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
Country of Origin: United States
- By creating a dedicated study space, student desks help to minimize distractions and optimize study time
- A rectangular table top complements a wide range of interior design styles, from modern to traditional
- Effortlessly customize your environment with height adjustments that match your style and needs
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 1204GR |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Safco |
| Product Line | AlphaBetter |
| Product Name | AlphaBetter Desk, 28 x 20 Premium Top, with Book Box |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Student Desk |
| Product Information | |
| Table Top Width | 28" (711.20 mm) |
| Table Top Depth | 20" (508 mm) |
| Height Adjustable | Yes |
| Minimum Tabletop Height Adjustment | 26" (660.40 mm) |
| Maximum Tabletop Height Adjustment | 42" (1066.80 mm) |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Application/Usage | Classroom,Book,Student |
| Frame Color/Finish | Black,Powder Coated |
| Top Color/Finish | Gray,Laminated |
| Base Material | Steel |
| Top Material | Medium Density Fiberboard (MDF),Phenolic,Thermoplastic |
| Features | Pencil Tray,Footrest,Durable |
| Physical Characteristics | |
| Height | 42" (1066.80 mm) |
| Weight (Approximate) | 38 lb (17236.51 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Assembly Required | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Country of Origin | United States |
[/custom-specifications]