Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Safco AlphaBetter Desk, 36 x 24 Premium Top, w/o Book Box - Gray Top - 1 Shelf(ves) - Height Adjustable - 26" (660.40 mm) to 42" mm) - (1208GR)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- AlphaBetter Desk, 36 x 24 Premium Top, w/o Book Box
- Book Box
Table Top Width: 36" (914.40 mm)
Table Top Depth: 24" (609.60 mm)
Table Top Thickness: 0.4" (9.53 mm)
Height Adjustable: Yes
Minimum Height Adjustment: 26" (660.40 mm)
Maximum Height Adjustment: 42" (1066.80 mm)
Application/Usage: Classroom,Book,Pencil
Frame Color/Finish: Black,Powder Coated
Top Color/Finish: Gray
Base Material: Steel
Top Material: Phenolic
Features: Pencil Tray,Footrest,Durable
Height: 42" (1066.80 mm)
Weight (Approximate): 45 lb (20411.66 g)
Package Contents:
Assembly Required: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
Country of Origin: United States
- Helps burn calories and keep focus for students in grades 3 to 12
- Height adjusts from 26" to 42" in 1-1/4" increments
- Durable, 3/8" thick desktop made of industrial-grade resin
- Lower shelf and steel book box for convenient storage
- Book box sold separately
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 1208GR |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Safco |
| Product Line | AlphaBetter |
| Product Name | AlphaBetter Desk, 36 x 24 Premium Top, w/o Book Box |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Student Desk |
| Product Information | |
| Table Top Width | 36" (914.40 mm) |
| Table Top Depth | 24" (609.60 mm) |
| Table Top Thickness | 0.4" (9.53 mm) |
| Height Adjustable | Yes |
| Minimum Height Adjustment | 26" (660.40 mm) |
| Maximum Height Adjustment | 42" (1066.80 mm) |
| Application/Usage | Classroom,Book,Pencil |
| Frame Color/Finish | Black,Powder Coated |
| Top Color/Finish | Gray |
| Base Material | Steel |
| Top Material | Phenolic |
| Features | Pencil Tray,Footrest,Durable |
| Physical Characteristics | |
| Height | 42" (1066.80 mm) |
| Weight (Approximate) | 45 lb (20411.66 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Assembly Required | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Country of Origin | United States |
[/custom-specifications]