Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Safco Height-Adjustable Split Level Drafting Table - Rectangle Top - Height Adjustable - 26.5" (673.10 mm) to 37.3" (946.15 mm) - - - (3965MO)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Height Adjustable: Yes
Minimum Height Adjustment: 26.50" (673.10 mm)
Maximum Height Adjustment: 37.25" (946.15 mm)
Table Top Shape: Rectangle
Base Included: Yes
Application/Usage: Educational Environment
Features: Tilt,Pencil Groove
Color Family: Brown
Color/Finish: Medium Oak
Product Material: Steel,Wood
Weight (Approximate): 68 lb (30844.28 g)
Assembly Required: Yes
Country of Origin: Taiwan
Limited Warranty: Lifetime
- Functions as drafting table, workstation and shelving area, computer desk and more
- Split-level surface tilts 50 degrees; lower and use flat or raise for standing-height workstation
- Features woodgrain melamine surfaces
- Strong steel frame supports up to 50 lb. per shelf
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 3965MO |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Safco |
| Product Model | 3965MO |
| Product Name | Height-Adjustable Split Level Drafting Table |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Drafting Table |
| Product Information | |
| Height Adjustable | Yes |
| Minimum Height Adjustment | 26.50" (673.10 mm) |
| Maximum Height Adjustment | 37.25" (946.15 mm) |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Application/Usage | Educational Environment |
| Features | Tilt,Pencil Groove |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Brown |
| Color/Finish | Medium Oak |
| Product Material | Steel,Wood |
| Weight (Approximate) | 68 lb (30844.28 g) |
| Miscellaneous | |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Assembly-Instructions
[/custom-user-manual]