Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Safco Laminate Tabletop Standing-Height Desk - Melamine Laminate Rectangle, Beech Top - Powder Coated, Cream Base - Adjustable Height (1957BH)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Table Top Width: 48" (1219.20 mm)
Table Top Depth: 24" (609.60 mm)
Height Adjustable: Yes
Minimum Height Adjustment: 38" (965.20 mm)
Maximum Height Adjustment: 50" (1270 mm)
Table Top Shape: Rectangle
Base Included: Yes
Base Color/Finish: Powder Coated,Cream
Top Color/Finish: Melamine Laminate,Beech
Base Material: Steel
Features: Adjustable Footrest,Leg Leveler
Color Family: White
Color/Finish: White
Height: 50" (1270 mm)
Assembly Required: Yes
Country of Origin: Taiwan
Limited Warranty: Lifetime
- By creating a dedicated study space, student desks help to minimize distractions and optimize study time
- The versatile rectangular design fits seamlessly into both compact and spacious rooms
- Effortlessly customize your environment with height adjustments that match your style and needs
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 1957BH |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Safco |
| Product Name | Laminate Tabletop Standing-Height Desk |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Student Desk |
| Product Information | |
| Table Top Width | 48" (1219.20 mm) |
| Table Top Depth | 24" (609.60 mm) |
| Height Adjustable | Yes |
| Minimum Height Adjustment | 38" (965.20 mm) |
| Maximum Height Adjustment | 50" (1270 mm) |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Base Color/Finish | Powder Coated,Cream |
| Top Color/Finish | Melamine Laminate,Beech |
| Base Material | Steel |
| Features | Adjustable Footrest,Leg Leveler |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | White |
| Color/Finish | White |
| Height | 50" (1270 mm) |
| Miscellaneous | |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]