Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Safco Learn Nesting Rectangle Desk - Rectangle, Laminated Top - Four Leg Base - 4 Legs - 200 lb (90.72 kg) Capacity - 28" (711.20 mm) (1227DE)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Table Top Width: 28" (711.20 mm)
Table Top Depth: 22.3" (565.15 mm)
Maximum Load Capacity: 200 lb (90.72 kg)
Table Top Shape: Rectangle
Base Included: Yes
Base Style: Four Leg
Number of Legs: 4
Number of Casters: 4
Application/Usage: Classroom
Top Color/Finish: Laminated
Base Material: Powder Coated Steel
Frame Material: Powder Coated Steel
Top Material: High Pressure Laminate (HPL)
Features: Lockable Casters,Handle,Flip-top Surface,Compact,Flexible,Durable
Height: 29.5" (749.30 mm)
Weight (Approximate): 35.50 lb (16102.53 g)
Assembly Required: Yes
Country of Origin: China
Limited Warranty: Lifetime
- With their unique design and ability to be arranged in various formations, nesting tables add a touch of sophistication and visual interest to any room
- A rectangular table top complements a wide range of interior design styles, from modern to traditional
- The four-leg design provides a secure and stable foundation for your workspace
- Whether it's heavy equipment or multiple items, confidently load up to 200 lb (90.72 kg) without worrying about stability
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 1227DE |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Safco |
| Product Line | Learn |
| Product Model | 1227DE |
| Product Name | Learn Nesting Rectangle Desk |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Product Type | Nesting Table |
| Product Information | |
| Table Top Width | 28" (711.20 mm) |
| Table Top Depth | 22.3" (565.15 mm) |
| Maximum Load Capacity | 200 lb (90.72 kg) |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Base Style | Four Leg |
| Number of Legs | 4 |
| Number of Casters | 4 |
| Application/Usage | Classroom |
| Top Color/Finish | Laminated |
| Base Material | Powder Coated Steel |
| Frame Material | Powder Coated Steel |
| Top Material | High Pressure Laminate (HPL) |
| Features | Lockable Casters,Handle,Flip-top Surface,Compact,Flexible,Durable |
| Physical Characteristics | |
| Height | 29.5" (749.30 mm) |
| Weight (Approximate) | 35.50 lb (16102.53 g) |
| Miscellaneous | |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Assembly-Instructions
[/custom-user-manual]