Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Safco PlanMaster Adjustable Drafting Table Base - Black Base - Height Adjustable - 29.5" (749.30 mm) to 37.5" (952.50 mm) Adjustment - (3957)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Height Adjustable: Yes
Minimum Height Adjustment: 29.50" (749.30 mm)
Maximum Height Adjustment: 37.50" (952.50 mm)
Base Color/Finish: Black
Base Material: Steel
Features: Durable,Heavy Duty
Height: 37.5" (952.50 mm)
Width: 43" (1092.20 mm)
Depth: 29.5" (749.30 mm)
Assembly Required: Yes
Environmental Certification: GREENGUARD
Country of Origin: China
Limited Warranty: Lifetime
- Heavy-duty steel construction provides height of traditional 4-post design
- Adjusts from 30" to 37" with convenient spring-assisted mechanism
- Top angle adjusts up to 50 degrees
- For use with Safco PlanMaster Drafting Tabletop (sold separately)
- Overall dimensions: 43"W x 29-1/2"D x 29-1/2" to 37-1/2"H
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 3957 |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Safco |
| Product Line | PlanMaster |
| Product Name | PlanMaster Adjustable Drafting Table Base |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Table Base |
| Product Information | |
| Height Adjustable | Yes |
| Minimum Height Adjustment | 29.50" (749.30 mm) |
| Maximum Height Adjustment | 37.50" (952.50 mm) |
| Base Color/Finish | Black |
| Base Material | Steel |
| Features | Durable,Heavy Duty |
| Physical Characteristics | |
| Height | 37.5" (952.50 mm) |
| Width | 43" (1092.20 mm) |
| Depth | 29.5" (749.30 mm) |
| Miscellaneous | |
| Assembly Required | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-options]
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Assembly-Instructions
[/custom-user-manual]