Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Safco Single Drawer Office Desk - Laminated Rectangle Top - 4 Legs - 43.3" (1098.55 mm) Table Top Width x 21.6" (549.28 mm) Table Top (1950WH)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 1 x Left Leg
- 1 x Right Leg
- 1 x Support Bar
- 1 x Divider
- 1 x Back Cover
- 1 x Table Top
- 1 x Shelf Top
- 1 x Drawer Cover
- 1 x Drawer Front
- 1 x Drawer Side Left
- 1 x Drawer Side Right
- 1 x Drawer Back
- 1 x Drawer Bottom
- Mounting Hardware
Table Top Width: 43.3" (1098.55 mm)
Table Top Depth: 21.6" (549.28 mm)
Table Top Shape: Rectangle
Base Included: Yes
Number of Legs: 4
Application/Usage: Office
Frame Color/Finish: Powder Coated,White
Top Color/Finish: Laminated
Frame Material: Steel
Features: Contemporary Style,Storage Drawer,Storage Compartment
Height: 30.8" (781.05 mm)
Package Contents:
Assembly Required: Yes
Country of Origin: Taiwan
Limited Warranty: Lifetime
- Versatile storage with 1 drawer and 1 compartment
- Sturdy steel frame
- Contemporary leg design
- Laminate top
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 1950WH |
| Manufacturer Website Address | http://www.safcoproducts.com |
| Brand Name | Safco |
| Product Model | 1950WH |
| Product Name | Single Drawer Office Desk |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Table Desk |
| Product Information | |
| Table Top Width | 43.3" (1098.55 mm) |
| Table Top Depth | 21.6" (549.28 mm) |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Number of Legs | 4 |
| Application/Usage | Office |
| Frame Color/Finish | Powder Coated,White |
| Top Color/Finish | Laminated |
| Frame Material | Steel |
| Features | Contemporary Style,Storage Drawer,Storage Compartment |
| Physical Characteristics | |
| Height | 30.8" (781.05 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]