Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Samsung Crystal HCU708 HG43CU708NF 43" Smart LED-LCD TV - 4K UHDTV - High Dynamic Range (HDR) - Black - HDR10+, HLG - LED Backlight - (HG43CU708NFXZA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 43" HCU708 4K Hospitality TV
- Remote Controller Model TM2140A
- Batteries (for Remote Control)
- Mini Wall Mount Supported
- Vesa Wall Mount Supported
- Power Cable
- Quick Install Guide
- Data Cable
Screen Size Class: 43.00" (1092.20 mm)
Viewable Screen Size: 43"
Backlight Technology: LED
Interactive Features: Voice Guidance
Operating System: Tizen 7.0
Features: Object Tracking Sound (OTS) Lite,Adaptive Sound Control,Dolby Decoder,Film Mode,Mega Contrast,PurColor,Contrast Enhancer,Noise Reduction,Auto Power Off,Closed Caption,Subtitle,On Screen Display,Channel Menu Display,Clock Backup Supply,Energy Saving Mode,Hospitality Plug and Play,Hotel Channel List,My Channel,Pro:Idiom,LYNK DRM,USB Cloning,Security Mode,LYNK Cloud,Wake-up Timer,Ambient Mode,3-sided Bezel Less,Eco Sensor,Anynet+,Digital Link HD (CEC),RF Antenna Input,Crystal Processor 4K,Smart Hub,Enhanced Audio Return Channel (eARC),Hotel Mode,Auto On/Off
Electronic Program Guide: Yes
PC Streaming: Yes
Internet Access: Yes
Streaming Service: YouTube,YouTube Kids,YouTube TV
Service Type: TV Plus
Picture Mode: Eco,Filmmaker
Processor Type: Quantum Processor 4K Lite
Digital Tuner: ATSC,ClearQAM
Video Signal Standard: 4K UHDTV
Maximum Resolution: 3840 x 2160
Standard Refresh Rate: 60 Hz
Scan Format: 2160p
Aspect Ratio: 16:9
High Dynamic Range (HDR) Type: HDR10+,HLG
Viewing Angle: 178° Horizontal/178° Vertical
RMS Output Power: 20 W
Sound System: Dolby MS12,Dolby Digital
Number of Audio Channels: 2
Ethernet: Yes
Wireless LAN: Yes
HDMI: Yes
Total Number of HDMI Ports: 3
USB: Yes
Input Voltage: 120 V AC
Energy Consumption per Year: 176 kWh
Maximum Operating Power Consumption: 115 W
Standby Power Consumption: 0.5 W
Color Family: Black
Product Color: Black
VESA Mount Standard: 200 x 200
Mount Type: Tabletop
Height: 22" (558.80 mm)
Width: 37.90" (962.66 mm)
Depth: 2.30" (58.42 mm)
Height with Stand: 24.70" (627.38 mm)
Width with Stand: 37.90" (962.66 mm)
Depth with Stand: 7.60" (193.04 mm)
Weight (Approximate): 17.90 lb (8119.30 g)
Weight with Stand (Approximate): 18.30 lb (8300.74 g)
Package Contents:
On Screen Display (OSD) Languages: English,Spanish,French
- 16:9 aspect ratio to display content on full screen
- Wireless LAN support to let you connect to the internet and have instant access to social media, listen to music, watch movies, and enjoy online games
- 60 Hz refresh rate to reduce blurring in fast-motion scenes
- ATSC digital tuner to connect you with free-to-air HD television signals in North American region
- With few clicks, you can access millions of videos on your big TV screen via YouTube streaming
- Supports PC streaming to connect gaming consoles and play games on a bigger screen with seamless control
- Gamers will be excited to have 3840 x 2160 (2160p) screen for astonishing picture results in gaming
- Get instant access to thousands of websites, online games and social media with the built-in internet functionality
- LED backlighting offers a fine uniformity to display effective pictures at a low cost
- Features 3 x HDMI ports for delivering and transferring high-quality pictures and 3D sound effects simultaneously at a high-speed
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | HG43CU708NFXZA |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com |
| Brand Name | Samsung |
| Product Line | Crystal |
| Product Series | HCU708 |
| Product Model | HG43CU708NF |
| Product Name | 43" HCU708 4K Hospitality TV |
| Product Type | Smart LED-LCD TV |
| Technical Information | |
| Screen Size Class | 43.00" (1092.20 mm) |
| Viewable Screen Size | 43" |
| Backlight Technology | LED |
| Interactive Features | Voice Guidance |
| Operating System | Tizen 7.0 |
| Features | Object Tracking Sound (OTS) Lite,Adaptive Sound Control,Dolby Decoder,Film Mode,Mega Contrast,PurColor,Contrast Enhancer,Noise Reduction,Auto Power Off,Closed Caption,Subtitle,On Screen Display,Channel Menu Display,Clock Backup Supply,Energy Saving Mode,Hospitality Plug and Play,Hotel Channel List,My Channel,Pro:Idiom,LYNK DRM,USB Cloning,Security Mode,LYNK Cloud,Wake-up Timer,Ambient Mode,3-sided Bezel Less,Eco Sensor,Anynet+,Digital Link HD (CEC),RF Antenna Input,Crystal Processor 4K,Smart Hub,Enhanced Audio Return Channel (eARC),Hotel Mode,Auto On/Off |
| Electronic Program Guide | Yes |
| PC Streaming | Yes |
| Internet Access | Yes |
| Streaming Service | YouTube,YouTube Kids,YouTube TV |
| Service Type | TV Plus |
| Picture Mode | Eco,Filmmaker |
| Processor & Chipset | |
| Processor Type | Quantum Processor 4K Lite |
| Video | |
| Digital Tuner | ATSC,ClearQAM |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Scan Format | 2160p |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HDR10+,HLG |
| Viewing Angle | 178° Horizontal/178° Vertical |
| Audio | |
| RMS Output Power | 20 W |
| Sound System | Dolby MS12,Dolby Digital |
| Number of Audio Channels | 2 |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Energy & Performance | |
| Energy Consumption per Year | 176 kWh |
| Maximum Operating Power Consumption | 115 W |
| Standby Power Consumption | 0.5 W |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Mount Type | Tabletop |
| Height | 22" (558.80 mm) |
| Width | 37.90" (962.66 mm) |
| Depth | 2.30" (58.42 mm) |
| Height with Stand | 24.70" (627.38 mm) |
| Width with Stand | 37.90" (962.66 mm) |
| Depth with Stand | 7.60" (193.04 mm) |
| Weight (Approximate) | 17.90 lb (8119.30 g) |
| Weight with Stand (Approximate) | 18.30 lb (8300.74 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| On Screen Display (OSD) Languages | English,Spanish,French |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Energy-Guide
User-Manual
[/custom-user-manual]