Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Samsung Crystal HCU7080 HG50CU708NF 50" Smart LED-LCD TV - 4K UHDTV - High Dynamic Range (HDR) - Black - HDR10+, HLG - LED Backlight - (HG50CU708NFXZA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Screen Size Class: 50" (1270 mm)
Viewable Screen Size: 50"
Backlight Technology: LED
Operating System: Tizen
Features: Noise Reduction,Film Mode,Mega Contrast,PurColor,Contrast Enhancer,Object Tracking Sound (OTS) Lite,Adaptive Sound Control,Dolby Decoder,Ambient Mode,On Screen Display,Closed Caption,Subtitle,Auto Power Off,LYNK Cloud,LYNK DRM,Hospitality Plug and Play,Hotel Channel List,Channel Menu Display,My Channel,Energy Saving Mode,Clock Backup Supply,USB Cloning,Smart Hub,Wake-up Timer,Pro:Idiom,Security Mode,Anynet+,Digital Link HD (CEC),RF Antenna Input,3-sided Bezel Less,Eco Sensor,Content Management Solution
Electronic Program Guide: Yes
PC Streaming: Yes
Internet Access: Yes
Streaming Service: YouTube,YouTube Kids,YouTube TV
Processor Type: Quantum Processor 4K Lite
Digital Tuner: ATSC,ClearQAM
Video Signal Standard: 4K UHDTV
Maximum Resolution: 3840 x 2160
Scan Format: 2160p
Aspect Ratio: 16:9
High Dynamic Range (HDR) Type: HDR10+,HLG
Viewing Angle: 178° Horizontal/178° Vertical
RMS Output Power: 20 W
Sound System: Dolby MS12
Number of Audio Channels: 2
Ethernet: Yes
Wireless LAN: Yes
HDMI: Yes
USB: Yes
Input Voltage: 120 V AC
Energy Consumption per Year: 211 kWh
Maximum Operating Power Consumption: 140 W
Standby Power Consumption: 0.5 W
Color Family: Black
Product Color: Black
VESA Mount Standard: 200 x 200
Mount Type: Wall Mount
Height: 25.36" (644.20 mm)
Width: 43.97" (1116.80 mm)
Depth: 2.36" (59.90 mm)
Height with Stand: 28.31" (719.10 mm)
Width with Stand: 43.97" (1116.80 mm)
Depth with Stand: 9.85" (250.20 mm)
Weight (Approximate): 25.13 lb (11400 g)
Weight with Stand (Approximate): 25.57 lb (11600 g)
On Screen Display (OSD) Languages: English,Spanish,French
- 16:9 aspect ratio to display content on full screen
- Wireless LAN support to let you connect to the internet and have instant access to social media, listen to music, watch movies, and enjoy online games
- Enjoy HD TV channels and programs online with ATSC digital tuner
- With few clicks, you can access millions of videos on your big TV screen via YouTube streaming
- Supports PC streaming to connect gaming consoles and play games on a bigger screen with seamless control
- With 2160p 4K UHD 3840 x 2160 display, enjoy thrilling scenes of your favorite movies with the finest picture quality
- Get instant access to thousands of websites, online games and social media with the built-in internet functionality
- LED backlighting offers a fine uniformity to display effective pictures at a low cost
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Samsung |
| Manufacturer Part Number | HG50CU708NFXZA |
| Manufacturer Website Address | http://www.samsung.com |
| Brand Name | Samsung |
| Product Line | Crystal |
| Product Series | HCU7080 |
| Product Model | HG50CU708NF |
| Product Name | Hospitality TV HCU7080 |
| Product Type | Smart LED-LCD TV |
| Technical Information | |
| Screen Size Class | 50" (1270 mm) |
| Viewable Screen Size | 50" |
| Backlight Technology | LED |
| Operating System | Tizen |
| Features | Noise Reduction,Film Mode,Mega Contrast,PurColor,Contrast Enhancer,Object Tracking Sound (OTS) Lite,Adaptive Sound Control,Dolby Decoder,Ambient Mode,On Screen Display,Closed Caption,Subtitle,Auto Power Off,LYNK Cloud,LYNK DRM,Hospitality Plug and Play,Hotel Channel List,Channel Menu Display,My Channel,Energy Saving Mode,Clock Backup Supply,USB Cloning,Smart Hub,Wake-up Timer,Pro:Idiom,Security Mode,Anynet+,Digital Link HD (CEC),RF Antenna Input,3-sided Bezel Less,Eco Sensor,Content Management Solution |
| Electronic Program Guide | Yes |
| PC Streaming | Yes |
| Internet Access | Yes |
| Streaming Service | YouTube,YouTube Kids,YouTube TV |
| Processor & Chipset | |
| Processor Type | Quantum Processor 4K Lite |
| Video | |
| Digital Tuner | ATSC,ClearQAM |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Scan Format | 2160p |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HDR10+,HLG |
| Viewing Angle | 178° Horizontal/178° Vertical |
| Audio | |
| RMS Output Power | 20 W |
| Sound System | Dolby MS12 |
| Number of Audio Channels | 2 |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Energy & Performance | |
| Energy Consumption per Year | 211 kWh |
| Maximum Operating Power Consumption | 140 W |
| Standby Power Consumption | 0.5 W |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Mount Type | Wall Mount |
| Height | 25.36" (644.20 mm) |
| Width | 43.97" (1116.80 mm) |
| Depth | 2.36" (59.90 mm) |
| Height with Stand | 28.31" (719.10 mm) |
| Width with Stand | 43.97" (1116.80 mm) |
| Depth with Stand | 9.85" (250.20 mm) |
| Weight (Approximate) | 25.13 lb (11400 g) |
| Weight with Stand (Approximate) | 25.57 lb (11600 g) |
| Miscellaneous | |
| On Screen Display (OSD) Languages | English,Spanish,French |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Energy-Guide
[/custom-user-manual]