Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Storage Capacity: 256 GB
Maximum Read Speed: 100 MB/s
Maximum Write Speed: 90 MB/s
Speed Class Rating: UHS-I (U3)
Width: 0.43" (10.92 mm)
Thickness: 40.16 mil (1.02 mm)
Length: 0.59" (14.99 mm)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2,Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Country of Origin: China
- The microSDXC memory card features write speed of around 60 MB/s that is sufficient for recording high-definition videos to your mobile phone, tablet, or other smart devices
- The 256 GB memory card provides you with adequate space to shoot and store ample of videos and loads of snapshots
- UHS-I (U3) technology allows users to shoot high-definition videos and capture pictures endlessly on their phones
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Manufacturer Part Number | SDSQXAO-256G-GNCZN |
| Manufacturer Website Address | http://www.westerndigital.com |
| Brand Name | SanDisk |
| Product Name | Nintendo-Licensed Memory Cards For Nintendo Switch |
| Product Type | microSDXC |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 256 GB |
| Maximum Read Speed | 100 MB/s |
| Maximum Write Speed | 90 MB/s |
| Speed Class Rating | UHS-I (U3) |
| Physical Characteristics | |
| Width | 0.43" (10.92 mm) |
| Thickness | 40.16 mil (1.02 mm) |
| Length | 0.59" (14.99 mm) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2,Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Country of Origin | China |
[/custom-specifications]