Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
SanDisk 512 GB Class 10/UHS-I (U3) microSDXC - 880 MB/s Read - 650 MB/s Write - Lifetime Warranty (SDSQXFN-512G-GN6GN)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Storage Capacity: 512 GB
Maximum Read Speed: 880 MB/s
Maximum Write Speed: 650 MB/s
Speed Class Rating: Class 10/UHS-I (U3)
Application Performance Class: A1
Width: 0.43" (11 mm)
Thickness: 39.37 mil (1 mm)
Length: 0.59" (15 mm)
Weight (Approximate): 0.01 oz (0.26 g)
Limited Warranty: Lifetime
- Ready for future superspeed products with a PCIe® NVMe interface and UHS-I speeds
- Up to 4.4 times faster read speeds than our fastest microSD UHS-I cards
- Waterproof, temperature-proof, humidity-proof, drop-proof, shock-proof, magnetic-proof, x-ray proof, and wear-out proof
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Manufacturer Part Number | SDSQXFN-512G-GN6GN |
| Manufacturer Website Address | http://www.westerndigital.com |
| Brand Name | SanDisk |
| Product Name | 512GB microSDXC Card |
| Product Type | microSDXC |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 512 GB |
| Maximum Read Speed | 880 MB/s |
| Maximum Write Speed | 650 MB/s |
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-I (U3) |
| Application Performance Class | A1 |
| Physical Characteristics | |
| Width | 0.43" (11 mm) |
| Thickness | 39.37 mil (1 mm) |
| Length | 0.59" (15 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.01 oz (0.26 g) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]