B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Storage Capacity: 16 GB
Encryption Standard: 128-bit AES
Host Interface: USB 2.0
Product Color: Black,Red
Height: 0.44" (11.20 mm)
Width: 0.82" (20.80 mm)
Length: 2.37" (60.20 mm)
Limited Warranty: 2 Year
- With the large capacity of 16 GB, you can easily store and transfer photos, videos, and documents
- Experience fast data transfer rate with USB 2.0
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Manufacturer Part Number | SDCZ60-016G-B35 |
| Manufacturer Website Address | http://www.westerndigital.com |
| Brand Name | SanDisk |
| Product Line | Cruzer Glide |
| Product Name | Cluzer Glide USB Flash Drive |
| Product Type | Flash Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 16 GB |
| Encryption Standard | 128-bit AES |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 2.0 |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black,Red |
| Height | 0.44" (11.20 mm) |
| Width | 0.82" (20.80 mm) |
| Length | 2.37" (60.20 mm) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
SanDisk Cluzer Glide USB Flash Drive - 16 GB - USB 2.0 - Black, Red - 128-bit AES - 2 Year Warranty (SDCZ60-016G-B35)
MSRP:
$12.99
$12.99
$11.99
Save:
$1.00 (7.70%)
Out of stock