SanDisk Creator USB-C Flash Drive - 256GB - 256 GB - USB 3.2 (Gen 1) Type C - 400 MB/s Read Speed - 5 Year Warranty - 1 (SDCZ75C-256G-G46)
SKU:
SDCZ75C-256G-G46
UPC:
619659216405
MSRP:
$92.95
$92.95
$86.95
Save:
$6.00 (6.46%)
Warranty Information:
5 Year
Condition:
New
Width:
4.57
(cm)
Height:
1.17
(cm)
Depth:
1.23
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Additional-pdf1
- Creator USB-C Flash Drive - 256GB
- Adobe Promotional Insert
Storage Capacity: 256 GB
Maximum Read Speed: 400 MB/s
Features: Key Ring,Durable,Auto Backup
Host Interface: USB 3.2 (Gen 1) Type C
Height: 0.46" (11.68 mm)
Width: 1.80" (45.72 mm)
Length: 0.63" (16 mm)
Weight (Approximate): 0.381 oz (10.80 g)
Package Contents:
Limited Warranty: 5 Year
- Amplify your creative voice with this USB flash drive from SanDisk Creator Series, a collection of products that elevate every step of your workflow.
- Easily collaborate with other content creators by transferring files across USB Type-C™ devices.
- With speeds up to 400MB/s, you can quickly move from concept to connection.
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Manufacturer Part Number | SDCZ75C-256G-G46 |
| Manufacturer Website Address | http://www.westerndigital.com |
| Brand Name | SanDisk |
| Product Line | Creator |
| Product Model | SDCZ75C-256G-G46 |
| Product Name | Creator USB-C Flash Drive - 256GB |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Flash Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 256 GB |
| Maximum Read Speed | 400 MB/s |
| Features | Key Ring,Durable,Auto Backup |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) Type C |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.46" (11.68 mm) |
| Width | 1.80" (45.72 mm) |
| Length | 0.63" (16 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.381 oz (10.80 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]
SanDisk Creator USB-C Flash Drive - 256GB - 256 GB - USB 3.2 (Gen 1) Type C - 400 MB/s Read Speed - 5 Year Warranty - 1 (SDCZ75C-256G-G46)
MSRP:
$92.95
$92.95
$86.95
Save:
$6.00 (6.46%)
Available & Ready to Ship