SanDisk Extreme 256 GB Class 10/UHS-I (U3) V30 microSDXC - 190 MB/s Read - 130 MB/s Write - Lifetime Warranty (SDSQXAV-256G-CN6MA)
SKU:
SDSQXAV-256G-CN6MA
UPC:
619659199364
MSRP:
$152.99
$152.99
$139.99
Save:
$13.00 (8.50%)
Warranty Information:
Lifetime
Condition:
New
Width:
1.10
(cm)
Height:
1.23
(cm)
Depth:
1.23
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Storage Capacity: 256 GB
Maximum Read Speed: 190 MB/s
Maximum Write Speed: 130 MB/s
Speed Class Rating: Class 10/UHS-I (U3)
Video Speed Class: V30
Application Performance Class: A2
Width: 0.43" (11 mm)
Thickness: 39.37 mil (1 mm)
Length: 0.59" (15 mm)
Weight (Approximate): 0.06 oz (1.66 g)
Limited Warranty: Lifetime
- The microSDXC memory card is engineered to be waterproof, temperature proof, X-ray proof, and shock proof
- The 256 GB memory card provides you with adequate space to shoot and store ample of videos and loads of snapshots
- The Class 10/UHS-I (U3) card allows you to capture and store HD video with up to 1080p resolution
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Manufacturer Part Number | SDSQXAV-256G-CN6MA |
| Manufacturer Website Address | http://www.westerndigital.com |
| Brand Name | SanDisk |
| Product Line | Extreme |
| Product Name | Extreme 256GB microSDXC Card |
| Product Type | microSDXC |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 256 GB |
| Maximum Read Speed | 190 MB/s |
| Maximum Write Speed | 130 MB/s |
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-I (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Application Performance Class | A2 |
| Physical Characteristics | |
| Width | 0.43" (11 mm) |
| Thickness | 39.37 mil (1 mm) |
| Length | 0.59" (15 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.06 oz (1.66 g) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
SanDisk Extreme 256 GB Class 10/UHS-I (U3) V30 microSDXC - 190 MB/s Read - 130 MB/s Write - Lifetime Warranty (SDSQXAV-256G-CN6MA)
MSRP:
$152.99
$152.99
$139.99
Save:
$13.00 (8.50%)
Out of stock