B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Storage Capacity: 64 GB
Maximum Read Speed: 200 MB/s
Maximum Write Speed: 90 MB/s
Video Speed Class: V30
Width: 0.94" (24 mm)
Thickness: 82.68 mil (2.10 mm)
Length: 1.26" (32 mm)
Weight (Approximate): 0.06 oz (1.67 g)
Limited Warranty: Lifetime
- The SDXC card provides data transfer speeds between 104 MB/s and 300 MB/s
- Now you will never omit a memory with the 64 GB card that holds dozens of precious photographs and a massive number of media files
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Manufacturer Part Number | SDSDXXU-064G-CNCIN |
| Manufacturer Website Address | http://www.westerndigital.com |
| Brand Name | SanDisk |
| Product Line | Extreme PRO |
| Product Name | Extreme PRO 64GB SDXC Card |
| Product Type | SDXC |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 64 GB |
| Maximum Read Speed | 200 MB/s |
| Maximum Write Speed | 90 MB/s |
| Video Speed Class | V30 |
| Physical Characteristics | |
| Width | 0.94" (24 mm) |
| Thickness | 82.68 mil (2.10 mm) |
| Length | 1.26" (32 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.06 oz (1.67 g) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
SanDisk Extreme PRO 64 GB V30 SDXC - 200 MB/s Read - 90 MB/s Write - Lifetime Warranty (SDSDXXU-064G-CNCIN)
MSRP:
$84.99
$84.99
$79.99
Save:
$5.00 (5.88%)
Out of stock