Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
SanDisk Extreme PRO SDSDXDM-512G-GN4IN 512 GB Class 10/UHS-II (U3) V90 SDXC - 1 - 300 MB/s Read - 300 MB/s Write - Lifetime Warranty (SDSDXDM-512G-GN4IN)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Storage Capacity: 512 GB
Maximum Read Speed: 300 MB/s
Maximum Write Speed: 300 MB/s
Speed Class Rating: Class 10/UHS-II (U3)
Video Speed Class: V90
Width: 0.94" (24 mm)
Thickness: 82.68 mil (2.10 mm)
Length: 1.26" (32 mm)
Weight (Approximate): 0.06 oz (1.67 g)
Limited Warranty: Lifetime
- Mirrorless (MIL) cameras capable of 4K, 6K, or 8K video recording
- Professional and prosumer DSLR cameras
- High-end camcorders and professional video cameras
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Manufacturer Part Number | SDSDXDM-512G-GN4IN |
| Manufacturer Website Address | http://www.westerndigital.com |
| Brand Name | SanDisk |
| Product Line | Extreme PRO |
| Product Model | SDSDXDM-512G-GN4IN |
| Product Name | Extreme PRO SDSDXDM-512G-GN4IN 512GB SDXC Card |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | SDXC |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 512 GB |
| Maximum Read Speed | 300 MB/s |
| Maximum Write Speed | 300 MB/s |
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-II (U3) |
| Video Speed Class | V90 |
| Physical Characteristics | |
| Width | 0.94" (24 mm) |
| Thickness | 82.68 mil (2.10 mm) |
| Length | 1.26" (32 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.06 oz (1.67 g) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]