Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Storage Capacity: 256 GB
Maximum Read Speed: 100 MB/s
Maximum Write Speed: 40 MB/s
Speed Class Rating: Class 10/UHS-I (U3)
Width: 0.43" (10.92 mm)
Thickness: 40.16 mil (1.02 mm)
Length: 0.59" (14.99 mm)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2,Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Country of Origin: China
Limited Warranty: 2 Year
- The microSDXC memory card features write speed of around 60 MB/s that is sufficient for recording high-definition videos to your mobile phone, tablet, or other smart devices
- Keep pictures and videos in an exceedingly 256 GB capacity for ample storage space
- The Class 10/UHS-I (U3) card allows you to capture and store HD video with up to 1080p resolution
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Manufacturer Part Number | SDSQQNR-256G-GN6IA |
| Manufacturer Website Address | http://www.westerndigital.com |
| Brand Name | SanDisk |
| Product Line | High Endurance |
| Product Name | High Endurance microSD Card |
| Product Type | microSDXC |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 256 GB |
| Maximum Read Speed | 100 MB/s |
| Maximum Write Speed | 40 MB/s |
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-I (U3) |
| Physical Characteristics | |
| Width | 0.43" (10.92 mm) |
| Thickness | 40.16 mil (1.02 mm) |
| Length | 0.59" (14.99 mm) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2,Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]