SanDisk SDSDXW2-064G-GN6VN 64 GB Class 10/UHS-I (U3) V30 SDXC - 1 Pack - 170 MB/s Read - 80 MB/s Write - Lifetime Warranty (SDSDXW2-064G-GN6VN)
SKU:
SDSDXW2-064G-GN6VN
UPC:
619659207731
MSRP:
$35.95
$35.95
$33.95
Save:
$2.00 (5.56%)
Warranty Information:
Lifetime
Condition:
New
Width:
2.40
(cm)
Height:
1.23
(cm)
Depth:
1.23
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Additional-pdf1
Storage Capacity: 64 GB
Maximum Read Speed: 170 MB/s
Maximum Write Speed: 80 MB/s
Speed Class Rating: Class 10/UHS-I (U3)
Video Speed Class: V30
Width: 0.94" (24 mm)
Thickness: 82.68 mil (2.10 mm)
Length: 1.26" (32 mm)
Weight (Approximate): 0.06 oz (1.81 g)
Limited Warranty: Lifetime
- The SDXC card provides data transfer speeds between 104 MB/s and 300 MB/s
- Now you will never omit a memory with the 64 GB card that holds dozens of precious photographs and a massive number of media files
- The Class 10/UHS-I (U3) card allows you to capture and store HD video with up to 1080p resolution
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Manufacturer Part Number | SDSDXW2-064G-GN6VN |
| Manufacturer Website Address | http://www.westerndigital.com |
| Brand Name | SanDisk |
| Product Model | SDSDXW2-064G-GN6VN |
| Product Name | SDSDXW2-064G-GN6VN 64GB SDXC Card |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | SDXC |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 64 GB |
| Maximum Read Speed | 170 MB/s |
| Maximum Write Speed | 80 MB/s |
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-I (U3) |
| Video Speed Class | V30 |
| Physical Characteristics | |
| Width | 0.94" (24 mm) |
| Thickness | 82.68 mil (2.10 mm) |
| Length | 1.26" (32 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.06 oz (1.81 g) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]
SanDisk SDSDXW2-064G-GN6VN 64 GB Class 10/UHS-I (U3) V30 SDXC - 1 Pack - 170 MB/s Read - 80 MB/s Write - Lifetime Warranty (SDSDXW2-064G-GN6VN)
MSRP:
$35.95
$35.95
$33.95
Save:
$2.00 (5.56%)
Out of stock