B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
- Ultra 256GB microSDXC
- SD Adapter
Storage Capacity: 256 GB
Maximum Read Speed: 150 MB/s
Maximum Write Speed: 130 MB/s
Application Performance Class: A1
Width: 0.43" (11 mm)
Thickness: 39.37 mil (1 mm)
Length: 0.59" (15 mm)
Weight (Approximate): 0.01 oz (0.26 g)
Package Contents:
Limited Warranty: 10 Year
- The microSDXC memory card features write speed of around 60 MB/s that is sufficient for recording high-definition videos to your mobile phone, tablet, or other smart devices
- The 256 GB memory card, is the perfect complement for tablets and smartphones, providing you with the liberty to shoot and store what you wish without having to choose what to keep and what to erase
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Manufacturer Part Number | SDSQUAC-256G-CN6MA |
| Manufacturer Website Address | http://www.westerndigital.com |
| Brand Name | SanDisk |
| Product Line | Ultra |
| Product Name | Ultra 256GB microSDXC |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | microSDXC |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 256 GB |
| Maximum Read Speed | 150 MB/s |
| Maximum Write Speed | 130 MB/s |
| Application Performance Class | A1 |
| Physical Characteristics | |
| Width | 0.43" (11 mm) |
| Thickness | 39.37 mil (1 mm) |
| Length | 0.59" (15 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.01 oz (0.26 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 10 Year |
[/custom-specifications]
SanDisk Ultra 256 GB microSDXC - 1 - 150 MB/s Read - 130 MB/s Write - 10 Year Warranty (SDSQUAC-256G-CN6MA)
MSRP:
$141.95
$141.95
$128.95
Save:
$13.00 (9.16%)
Available & Ready to Ship