B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Storage Capacity: 64 GB
Maximum Write Speed: 140 MB/s
Speed Class Rating: Class 10/UHS-I (U1)
Width: 0.94" (24 mm)
Thickness: 82.68 mil (2.10 mm)
Length: 1.26" (32 mm)
Weight (Approximate): 0.07 oz (2.10 g)
Limited Warranty: 10 Year
- The SDXC card provides data transfer speeds between 104 MB/s and 300 MB/s
- The 64 GB card gives plenty of space for digital content, documents, songs, snapshots, etc
- The Class 10/UHS-I (U1) delivers high-speed performance for data transfer to and from PC
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Manufacturer Part Number | SDSDUNB-064G-CN6IN |
| Manufacturer Website Address | http://www.westerndigital.com |
| Brand Name | SanDisk |
| Product Line | Ultra |
| Product Name | Ultra 64GB SDXC Card |
| Product Type | SDXC |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 64 GB |
| Maximum Write Speed | 140 MB/s |
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-I (U1) |
| Physical Characteristics | |
| Width | 0.94" (24 mm) |
| Thickness | 82.68 mil (2.10 mm) |
| Length | 1.26" (32 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.07 oz (2.10 g) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 10 Year |
[/custom-specifications]
SanDisk Ultra 64 GB Class 10/UHS-I (U1) SDXC - 140 MB/s Write - 10 Year Warranty (SDSDUNB-064G-CN6IN)
MSRP:
$55.95
$55.95
$52.95
Save:
$3.00 (5.36%)
Out of stock