B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Storage Capacity: 16 GB
Host Interface: USB 3.0,Micro USB
Product Color: Black
Height: 0.43" (10.92 mm)
Width: 0.78" (19.81 mm)
Length: 1.44" (36.58 mm)
- 16 GB storage capacity allows you to store music, films and a variety of other personal and professional files
- With Micro USB interface, you can easily move files from your smartphone or tablet to almost every computer at a transfer rate of 1.5mb/sec
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Manufacturer Part Number | SDDD2-016G-G46 |
| Manufacturer Website Address | http://www.westerndigital.com |
| Brand Name | SanDisk |
| Product Line | Ultra Dual |
| Product Name | Ultra Dual USB Drive 3.0 |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Product Type | Flash Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 16 GB |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 3.0,Micro USB |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Height | 0.43" (10.92 mm) |
| Width | 0.78" (19.81 mm) |
| Length | 1.44" (36.58 mm) |
[/custom-specifications]
SanDisk Ultra Dual USB Drive 3.0 - 16 GB - USB 3.0, Micro USB - Black - 1 / Pack (SDDD2-016G-G46)
MSRP:
$15.99
$15.99
$14.99
Save:
$1.00 (6.25%)
Out of stock