Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Schneider Electric Rack Cabinet - 42U Rack Height x 19" (482.60 mm) Rack Width - Floor Standing - Black - 2254.73 lb (1022730 g) - lb (AR3200)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Features: Cable Management,Adjustable Mounting Rails,Perforated Door,Lockable Door,Adjustable Leveling Feet,Removable Side Panel,Casters
Form Factor: Floor Standing
Color Family: Black
Product Color: Black
Dynamic/Rolling Weight Capacity: 2254.73 lb (1022730 g)
Static/Stationary Weight Capacity: 3006.31 lb (1363640 g)
Height: 78.39" (1991 mm)
Width: 23.62" (600 mm)
Depth: 42.13" (1070 mm)
Rack Height: 42U
Rack Width: 19" (482.60 mm)
Weight (Approximate): 310.19 lb (140700 g)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Limited Warranty: 5 Year
- Rack Cabinet allows quick and easy retrieval of your items with better organizing and feasible mounting
- Comes in black color for an elegant and fashionable look
- Floor Standing form factor allows hassle-free and easy usage with increased efficiency
- Rack Cabinet provides effective cable management to help maintain basic functionality and protects the devices from clogged airflow due to disordered and jumbled cables
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Part Number | AR3200 |
| Manufacturer Website Address | http://www.schneider-electric.com |
| Brand Name | Schneider Electric |
| Product Line | NetShelter SX |
| Product Name | Rack Cabinet |
| Product Type | Rack Cabinet |
| Technical Information | |
| Features | Cable Management,Adjustable Mounting Rails,Perforated Door,Lockable Door,Adjustable Leveling Feet,Removable Side Panel,Casters |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Floor Standing |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 2254.73 lb (1022730 g) |
| Static/Stationary Weight Capacity | 3006.31 lb (1363640 g) |
| Height | 78.39" (1991 mm) |
| Width | 23.62" (600 mm) |
| Depth | 42.13" (1070 mm) |
| Rack Height | 42U |
| Rack Width | 19" (482.60 mm) |
| Weight (Approximate) | 310.19 lb (140700 g) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]