B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
- 492 Pull Station
- 2 x Replacement glass pieces
Print/Message: Emergency Door Release,Pull Down
Gang Type: Single Gang
Features: Surface Mount
Input Voltage: 30 V DC
Color Family: Blue
Product Color: Blue
Product Material: Die-cast
Height: 4.75" (120.65 mm)
Width: 3.25" (82.55 mm)
Depth: 1.38" (34.92 mm)
Weight (Approximate): 907.2 g
Package Contents:
Application/Usage: Door,Fire Alarm
Country of Origin: United States
Limited Warranty: 5 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Security Door Controls |
| Manufacturer Part Number | 492 |
| Manufacturer Website Address | http://www.sdcsecurity.com |
| Brand Name | SDC |
| Product Series | 490 |
| Product Model | 492 |
| Product Name | 492 Pull Station |
| Product Type | Pull Station |
| Technical Information | |
| Print/Message | Emergency Door Release,Pull Down |
| Gang Type | Single Gang |
| Features | Surface Mount |
| Power Description | |
| Input Voltage | 30 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Die-cast |
| Height | 4.75" (120.65 mm) |
| Width | 3.25" (82.55 mm) |
| Depth | 1.38" (34.92 mm) |
| Weight (Approximate) | 907.2 g |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Door,Fire Alarm |
| Country of Origin | United States |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | SDC 492BB Mounting Box - Blue |
| SKU | 492-BB |
| Sale Price | $42.95 |
[/custom-options]
SDC 492 Pull Station - Single Gang - Blue - Die-cast - For Door, Fire Alarm (492)
MSRP:
$250.12
$250.12
$147.99
Save:
$102.13 (40.83%)
Out of stock