Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Seagate Exos 16 TB Enterprise Internal SATA Hot Swappable Data Center Hard Drive Supported SATA/600 Storage Device Array ST16000NM0092
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Marketing Information:
Seagate manufactures hard drives that specifically address the needs of the hyperscale storage market. As the highest-performing hard drive in the Seagate® X class, the Exos® 2X18 enterprise dualactuator hard drive utilises MACH.2™ technology enabling up to 2× the performance of an enterprise single-actuator 3.5-inch hard drive.
Highest Performance for Highest Rack Space Efficiency
MACH.2 technology enables up to 2× the performance of an enterprise singleactuator 3.5-inch hard drive
Highest 18 TB hard drive performance, making it the logical choice for cloud data centre and massive scale-out data centre applications. Available as two independently addressable, 9 TB logical units for SAS or one 18 TB logical device for SATA
PowerBalance™ feature optimises IOPS/Watt
Helium sealed-drive design delivers lower total cost of ownership through lower power and weight
Next-generation helium side-sealed weld technology for added handling robustness and leak protection
Digital environmental sensors to monitor internal drive conditions for optimal operation and performance
Latest hermetic interconnect technology supporting higher data rate heads and higher pin counts for extreme thermal conditions
Proven enterprise-class reliability backed by 5-year limited warranty and 2.5M-hr MTBF rating
Storage Capacity: 16 TB
Disk Format: 512e/4Kn
Random 4KB Read: 304IOPS
Random 4KB Write: 560IOPS
Spindle Speed (rpm): 7200
Buffer: 256 MB
Drive Interface: SATA
Drive Interface Standard: SATA/600
Drive Type: Internal
Hot Pluggable: Yes
Height: 1.03" (26.10 mm)
Width: 4.01" (101.85 mm)
Depth: 5.79" (147 mm)
Weight (Approximate): 1.47 lb (665 g)
Device Supported: Storage Array
Limited Warranty: 5 Year
- With 16 TB capacity you have ample space for storing millions of images, hundreds of hours of video or for music lovers, up to a million songs
- Have data stored faster with SATA/600 interface that optimizes burst performance
- Experience rapid processing speed with 256 MB cache buffer
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Seagate Technology |
| Manufacturer Part Number | ST16000NM0092 |
| Manufacturer Website Address | http://www.seagate.com |
| Brand Name | Seagate |
| Product Line | Exos |
| Product Series | 2X18 |
| Product Model | ST16000NM0092 |
| Product Name | Exos 2X18 ST16000NM0092 Hard Drive |
| Product Type | Hard Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 16 TB |
| Disk Format | 512e/4Kn |
| Drive Performance | |
| Random 4KB Read | 304IOPS |
| Random 4KB Write | 560IOPS |
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
| Buffer | 256 MB |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | Internal |
| Hot Pluggable | Yes |
| Height | 1.03" (26.10 mm) |
| Width | 4.01" (101.85 mm) |
| Depth | 5.79" (147 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.47 lb (665 g) |
| Miscellaneous | |
| Device Supported | Storage Array |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf2
[/custom-user-manual]