Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Seagate Nytro 3000 1.92 TB 2.5 Inch Internal SAS Solid State Drive Server Storage Device 1 DWPD System XS1920SE70045
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Storage Capacity: 1.92 TB
Platform Supported: Linux,PC
Maximum Read Transfer Rate: 2200 MB/s
Maximum Write Transfer Rate: 1550 MB/s
Random 4KB Read: 250000IOPS
Random 4KB Write: 70000IOPS
Endurance (DWPD): 1
Endurance (TBW): 3500 TB
Wireless LAN: No
Drive Interface: SAS
Drive Interface Standard: 12Gb/s SAS
Drive Type: Internal
Form Factor: 2.5"
Height: 0.59" (15 mm)
Width: 2.76" (70.10 mm)
Depth: 3.95" (100.45 mm)
Weight (Approximate): 5.82 oz (165 g)
Device Supported: Server,Storage System
Operating System Compatibility: Linux,Windows
- Store as many documents, pictures and videos as you need with 1.92 TB capacity
- The high-read speed of 2200 MB/s maximizes system performance and saves time while you are doing complex tasks
- With the high-write speed of 1550 MB/s, get a quick response when updating or transferring files
- 12Gb/s SAS interface for high speed and reliability
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Seagate Technology |
| Manufacturer Part Number | XS1920SE70045 |
| Manufacturer Website Address | http://www.seagate.com |
| Brand Name | Seagate |
| Product Line | Nytro |
| Product Series | 3000 |
| Product Model | XS1920SE70045 |
| Product Name | Nytro 3000 XS1920SE70045 Solid State Drive |
| Product Type | Solid State Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 1.92 TB |
| Platform Supported | Linux,PC |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 2200 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 1550 MB/s |
| Random 4KB Read | 250000IOPS |
| Random 4KB Write | 70000IOPS |
| Endurance (DWPD) | 1 |
| Endurance (TBW) | 3500 TB |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | SAS |
| Drive Interface Standard | 12Gb/s SAS |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Height | 0.59" (15 mm) |
| Width | 2.76" (70.10 mm) |
| Depth | 3.95" (100.45 mm) |
| Weight (Approximate) | 5.82 oz (165 g) |
| Miscellaneous | |
| Device Supported | Server,Storage System |
| Operating System Compatibility | Linux,Windows |
[/custom-specifications]