Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Seagate Professional Dual-Disk Hardware RAID - 2 x HDD Supported - 2 x HDD Installed - 28 TB Installed HDD Capacity - Serial ATA/600 - (STGB28000400)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Professional Dual-Disk Hardware RAID
- USB-C (USB 3.1 and Thunderbolt 3 capable) Cable
- USB 3.0 (USB-C to USB-A) Adapter
- External Power Supply
- Quick Install Guide
Number of Hard Drives Supported: 2
Number of Hard Drives Installed: 2
Total Hard Drive Capacity Installed: 28 TB
Number of Total Expansion Bays: 2
Number of 3.5" Bays: 2
Controller Type: Serial ATA/600
RAID Supported: Yes
RAID Levels: 0
Drive Interface: Serial ATA/600
Host Interface: Thunderbolt 3,USB 3.1 Type C,USB 3.0 Type A
Total Number of USB Ports: 2
Number of USB 3.0 Ports: 2
Height: 8.54" (217 mm)
Width: 4.65" (118 mm)
Depth: 3.67" (93.30 mm)
Form Factor: Desktop
Weight (Approximate): 6.39 lb (2899.82 g)
Package Contents:
Country of Origin: Thailand
Limited Warranty: 5 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Seagate Technology |
| Manufacturer Part Number | STGB28000400 |
| Manufacturer Website Address | http://www.seagate.com |
| Brand Name | Seagate |
| Product Line | 2big Dock |
| Product Model | STGB28000400 |
| Product Name | Professional Dual-Disk Hardware RAID |
| Package Type | Retail |
| Product Type | DAS Storage System |
| Storage | |
| Number of Hard Drives Supported | 2 |
| Number of Hard Drives Installed | 2 |
| Total Hard Drive Capacity Installed | 28 TB |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 2 |
| Number of 3.5" Bays | 2 |
| Controllers | |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0 |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | Serial ATA/600 |
| Host Interface | Thunderbolt 3,USB 3.1 Type C,USB 3.0 Type A |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Physical Characteristics | |
| Height | 8.54" (217 mm) |
| Width | 4.65" (118 mm) |
| Depth | 3.67" (93.30 mm) |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 6.39 lb (2899.82 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Thailand |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
[/custom-specifications]