Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Sharp 28.6" ePaper - 28.60" (726.44 mm) LCD - ePaper - 5783 x 8192 - 1.4:1 - USB - Wireless LAN - Bluetooth - Ethernet (EP-CA22)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 28.6" ePaper
- Power Cord
- AC Adapter
- Operation Manual
- Warranty Card
Panel Technology: ePaper
Number of Screens: 1
Viewable Screen Size: 28.60" (726.44 mm)
Screen Size Class: 29" (736.60 mm)
Display Screen Type: LCD
Display Resolution: 5783 x 8192
Orientation: Face-up/Landscape/Portrait/Face-down
Aspect Ratio: 1.4:1
Ethernet: Yes
Wireless LAN: Yes
Bluetooth: Yes
USB: Yes
Input Voltage: 9 V DC
VESA Mount Standard: 200 x 200
Height: 17.24" (438 mm)
Width: 24.33" (618 mm)
Depth: 0.58" (14.70 mm)
Weight (Approximate): 5.07 lb (2300 g)
Minimum Operating Temperature: 32°F (0°C)
Maximum Operating Temperature: 122°F (50°C)
Minimum Storage Temperature: 68°F (20°C)
Maximum Storage Temperature: 140°F (60°C)
Minimum Operating Humidity: 20%
Maximum Operating Humidity: 80%
Minimum Storage Humidity: 10%
Maximum Storage Humidity: 80%
Package Contents:
Indoor/Outdoor: Outdoor
Country of Origin: China
Limited Warranty: 3 Year
- Digital Signage Display - Ideal for rack, passageway, booth or display counter
- Experience luminescent visual images with LCD display
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Sharp Electronics |
| Manufacturer Part Number | EP-CA22 |
| Manufacturer Website Address | http://sharp.ca/en/ |
| Brand Name | Sharp |
| Product Model | EP-CA22 |
| Product Name | 28.6" ePaper |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Technical Information | |
| Panel Technology | ePaper |
| Display & Graphics | |
| Number of Screens | 1 |
| Viewable Screen Size | 28.60" (726.44 mm) |
| Screen Size Class | 29" (736.60 mm) |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Resolution | 5783 x 8192 |
| Orientation | Face-up/Landscape/Portrait/Face-down |
| Aspect Ratio | 1.4:1 |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Power Description | |
| Input Voltage | 9 V DC |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Height | 17.24" (438 mm) |
| Width | 24.33" (618 mm) |
| Depth | 0.58" (14.70 mm) |
| Weight (Approximate) | 5.07 lb (2300 g) |
| Environmental Conditions | |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Storage Temperature | 68°F (20°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Storage Humidity | 10% |
| Maximum Storage Humidity | 80% |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
User-Manual
Additional-pdf2
Additional-pdf3
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]