Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Sharp NP-PA1505UL-W LCD Projector - 16:10 - Floor Mountable, Ceiling Mountable - White - 1920 x 1200 - Front, Rear, Front Ceiling, - - (NP-PA1505UL-W)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 15,000-Lumen Professional Installation Projector
- Remote Control
- Batteries
- Power Cord
- Lens Hole Cap
- User Manual (Web download)
- Installation Manual(Web download)
- Quick Start Guide
- Product Registration Card
- Security Sticker
Projection Method: Front,Rear,Front Ceiling,Rear Ceiling,Ceiling
Native Resolution: 1920 x 1200
Graphic Mode: WUXGA
Maximum Resolution: 4096 x 2160
Native Aspect Ratio: 16:10
Minimum Diagonal Image Size: 60" (1524 mm)
Maximum Diagonal Image Size: 41.67 ft (12700 mm)
Minimum Projection Distance: 42.96" (1091.18 mm)
Maximum Projection Distance: 141 ft (42976.80 mm)
Number of Lamps: 1
Lamp Type: Laser
Normal Mode Lamp Life: 20000 Hour
Standard Mode Brightness: 15000 lm
Contrast Ratio: 3,000,000:1
Video Signal Format: NTSC 4.43,NTSC,PAL,PAL 60,PAL M,PAL N,SECAM
Video Signal Standard: HDTV
Output Scan Format: 2160p
HDMI: Yes
SDI Standard: 3G-SDI
USB: Yes
Network (RJ-45): Yes
Operating Power Consumption: 960 W
Product Color: White
Form Factor: Floor Mountable,Ceiling Mountable
Height: 9.40" (238.76 mm)
Width: 23.60" (599.44 mm)
Depth: 19.30" (490.22 mm)
Weight (Approximate): 63.30 lb (28712.40 g)
Application/Usage: Education,Corporate,Class Room,Meeting,Room,Auditorium,Large Venue
Package Contents:
Limited Warranty: 5 Year
Additional Warranty Information: Registered owners receive a 5-year or 20,000 hours parts and labor warranty including InstaCare next business day exchange.
- 4K Ready
- Motorized Lenses
- Manual Keystone Correction
- Quick power on
- ECO Mode Technology
- DiCom Simulation
- NaViSet Administrator 2
- Quick power-off
- Advanced AccuBlend
- AutoSense
- ProAssist Software
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Sharp Electronics |
| Manufacturer Part Number | NP-PA1505UL-W |
| Manufacturer Website Address | http://sharp.ca/en/ |
| Brand Name | Sharp |
| Product Series | NP |
| Product Model | NP-PA1505UL-W |
| Product Name | 15,000-Lumen Professional Installation Projector |
| Product Type | LCD Projector |
| Technical Information | |
| Projection Method | Front,Rear,Front Ceiling,Rear Ceiling,Ceiling |
| Display & Graphics | |
| Native Resolution | 1920 x 1200 |
| Graphic Mode | WUXGA |
| Maximum Resolution | 4096 x 2160 |
| Native Aspect Ratio | 16:10 |
| Projection Lens | |
| Minimum Diagonal Image Size | 60" (1524 mm) |
| Maximum Diagonal Image Size | 41.67 ft (12700 mm) |
| Minimum Projection Distance | 42.96" (1091.18 mm) |
| Maximum Projection Distance | 141 ft (42976.80 mm) |
| Lamp | |
| Number of Lamps | 1 |
| Lamp Type | Laser |
| Normal Mode Lamp Life | 20000 Hour |
| Image | |
| Standard Mode Brightness | 15000 lm |
| Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Video | |
| Video Signal Format | NTSC 4.43,NTSC,PAL,PAL 60,PAL M,PAL N,SECAM |
| Video Signal Standard | HDTV |
| Output Scan Format | 2160p |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| SDI Standard | 3G-SDI |
| USB | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 960 W |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | White |
| Form Factor | Floor Mountable,Ceiling Mountable |
| Height | 9.40" (238.76 mm) |
| Width | 23.60" (599.44 mm) |
| Depth | 19.30" (490.22 mm) |
| Weight (Approximate) | 63.30 lb (28712.40 g) |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Education,Corporate,Class Room,Meeting,Room,Auditorium,Large Venue |
| Package Contents |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Additional Warranty Information | Registered owners receive a 5-year or 20,000 hours parts and labor warranty including InstaCare next business day exchange. |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf9
Additional-pdf1
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf7
Additional-pdf10
Additional-pdf2
Additional-pdf6
User-Manual
Additional-pdf5
Additional-pdf3
Additional-pdf8
Additional-pdf4
[/custom-user-manual]