Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Sharp PN-ME752 75" Ultra High-Definition Commercial Display - 75" (1905 mm) LCD - Advanced Super Dimension Switch ( ADS ) - High Range (PN-ME752)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Bezel Width (Top): 0.63" (15.90 mm)
Bezel Width (Bottom): 0.63" (15.90 mm)
Bezel Width (Left): 0.63" (15.90 mm)
Bezel Width (Right): 0.63" (15.90 mm)
Panel Technology: Advanced Super Dimension Switch ( ADS )
Operation Hours: 18 Hours/7 Days
Number of Screens: 1
Viewable Screen Size: 75" (1905 mm)
Screen Size Class: 75" (1905 mm)
Display Screen Type: LCD
High Dynamic Range (HDR): Yes
High Dynamic Range (HDR) Type: PQ,HLG,HDR10
Response Time: 8 ms
Display Resolution: 3840 x 2160
Orientation: Landscape/Portrait
Backlight Technology: Direct LED
Aspect Ratio: 16:9
Scan Format: 2160p
Native Contrast Ratio: 1,200:1
Brightness: 450 cd/m²
Ethernet: Yes
USB: Yes
HDMI: Yes
Serial: Yes
Number of USB 2.0 Ports: 1
Number of USB 3.0 Ports: 2
Number of HDMI Inputs: 3
RS-232C Input: Yes
Number of HDMI 2.0 Ports: 3
Operating System: Android 13
VESA Mount Standard: 800 x 400
Mount Type: Wall Mountable,Table Mount
Mount Surface: Wall
Height: 37.94" (963.70 mm)
Width: 66.36" (1685.60 mm)
Depth: 2.68" (68 mm)
Weight (Approximate): 75.62 lb (34300 g)
Minimum Storage Temperature: -4°F (-20°C)
Maximum Storage Temperature: 140°F (60°C)
Minimum Operating Humidity: 20%
Maximum Operating Humidity: 80%
Minimum Storage Humidity: 10%
Maximum Storage Humidity: 80%
Application/Usage: Commercial
Energy Star: Yes
Energy Efficiency Certification: ENERGY STAR 8.0
- 4K UHD native resolution allows for crystal clear imagery and messaging that become more vivid and lifelike than ever before!
- Powerful System-on-Chip Design to fit your digital signage needs
- Landscape and Portrait orientation allows for flexibility of installation dependent on your needs
- 450 cd/m2 brightness and HDR compatibility will capture the attention of audience in almost any situation
- 18/7 commercial runtimes with built-in real-time clock and
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Sharp Electronics |
| Manufacturer Part Number | PN-ME752 |
| Manufacturer Website Address | http://sharp.ca/en/ |
| Brand Name | Sharp |
| Product Series | ME |
| Product Model | PN-ME752 |
| Product Name | PN-ME752 75" Ultra High-Definition Commercial Display |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Technical Information | |
| Bezel Width (Top) | 0.63" (15.90 mm) |
| Bezel Width (Bottom) | 0.63" (15.90 mm) |
| Bezel Width (Left) | 0.63" (15.90 mm) |
| Bezel Width (Right) | 0.63" (15.90 mm) |
| Panel Technology | Advanced Super Dimension Switch ( ADS ) |
| Operation Hours | 18 Hours/7 Days |
| Display & Graphics | |
| Number of Screens | 1 |
| Viewable Screen Size | 75" (1905 mm) |
| Screen Size Class | 75" (1905 mm) |
| Display Screen Type | LCD |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) Type | PQ,HLG,HDR10 |
| Response Time | 8 ms |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Video | |
| Scan Format | 2160p |
| Native Contrast Ratio | 1,200:1 |
| Brightness | 450 cd/m² |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Serial | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 3 |
| RS-232C Input | Yes |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 3 |
| Software | |
| Operating System | Android 13 |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Standard | 800 x 400 |
| Mount Type | Wall Mountable,Table Mount |
| Mount Surface | Wall |
| Height | 37.94" (963.70 mm) |
| Width | 66.36" (1685.60 mm) |
| Depth | 2.68" (68 mm) |
| Weight (Approximate) | 75.62 lb (34300 g) |
| Environmental Conditions | |
| Minimum Storage Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Humidity | 20% |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Storage Humidity | 10% |
| Maximum Storage Humidity | 80% |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Commercial |
| Energy Star | Yes |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
[/custom-specifications]
[custom-options]
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
User-Manual
[/custom-user-manual]