Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Sharp PNUH861 Digital Signage Display - 85.60" (2174.24 mm) LCD - 3840 x 2160 - Edge LED - 400 cd/m² - 2160p - HDMI - USB - (PNUH861)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Viewable Screen Size: 85.60" (2174.24 mm)
Display Screen Type: LCD
Display Resolution: 3840 x 2160
Backlight Technology: Edge LED
Scan Format: 2160p
Brightness: 400 cd/m²
Ethernet: Yes
USB: Yes
HDMI: Yes
Serial: Yes
Number of USB 2.0 Ports: 1
Number of HDMI Inputs: 2
Input Voltage: 120 V AC
Height: 43.25" (1098.55 mm)
Width: 75.88" (1927.23 mm)
Depth: 3.13" (79.38 mm)
Weight (Approximate): 110.20 lb (49985.88 g)
Country of Origin: China
- Digital Signage Display delivers a highly realistic sound and immersive visual experience thanks to the high pixel density that shows even the most subtle details
- Experience luminescent visual images with LCD display
- Features a 4k Ultra HD 3840 x 2160 resolution
- 2160p 4K UHD - Regardless of wherever or whenever the content is watched and no matter how detailed it is, this signage system is made to impress its viewers
- Edge LED backlight technology offers elegant low profile frame and transmits light from sides to generate a brighter content
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Sharp Electronics |
| Manufacturer Part Number | PNUH861 |
| Manufacturer Website Address | http://sharp.ca/en/ |
| Brand Name | Sharp |
| Product Series | PNUH |
| Product Model | PNUH861 |
| Product Name | PNUH861 Digital Signage Display |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Display & Graphics | |
| Viewable Screen Size | 85.60" (2174.24 mm) |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Video | |
| Scan Format | 2160p |
| Brightness | 400 cd/m² |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Serial | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Height | 43.25" (1098.55 mm) |
| Width | 75.88" (1927.23 mm) |
| Depth | 3.13" (79.38 mm) |
| Weight (Approximate) | 110.20 lb (49985.88 g) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | China |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]