Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Speco PBM60A Amplifier - 60 W RMS - 5 Channel - Black - Multizone - 50 Hz to 20 kHz - 100 W - AM, FM (PBM60A)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- PBM60A Amplifier
- IR remote
- Rack-mounting kit
Minimum Frequency Response: 50 Hz
Maximum Frequency Response: 20 kHz
Multizone: Yes
Audio Channels: 5
RMS Output Power: 60 W
Frequency Band: AM,FM
Number of Analog Audio Inputs: 8
Operating Power Consumption: 100 W
Product Color: Black
Height: 3.40" (86.36 mm)
Width: 16.90" (429.26 mm)
Depth: 11.75" (298.45 mm)
Weight (Approximate): 9.07 kg
Package Contents:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Increases the strength of a weak electrical signal without affecting other characteristics
- Hear your music in crisp detail with a frequency response of 50 Hz - 20 kHz
- Showcases 5 audio channels
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Speco Technologies |
| Manufacturer Part Number | PBM60A |
| Manufacturer Website Address | http://www.specotech.com |
| Brand Name | Speco |
| Product Model | PBM60A |
| Product Name | PBM60A Amplifier |
| Product Type | Amplifier |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Multizone | Yes |
| Audio | |
| Audio Channels | 5 |
| RMS Output Power | 60 W |
| Tuner | |
| Frequency Band | AM,FM |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Analog Audio Inputs | 8 |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 100 W |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Height | 3.40" (86.36 mm) |
| Width | 16.90" (429.26 mm) |
| Depth | 11.75" (298.45 mm) |
| Weight (Approximate) | 9.07 kg |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]