Spracht Flex Charge 3 FC3W Induction Charger - For Smartphone, Smartwatch, AirPod, iPhone, Earbud - 9 V DC, 12 V DC Input - 2 A - 5 V (FC3W)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Flex Charge 3 FC3W Induction Charger
- USB Cable
- QC 3.0 Fast Charge Adapter
- User Guide
- Samsung Galaxy S21 - S23 Smartphones
- Google Pixel 7 - 8 Smartphones
- Watch
- iPhone 12-16
AC Plug: Yes
USB: Yes
Device Supported: Smartphone,Smartwatch,AirPod,iPhone,Earbud
Input Voltage: 9 V DC,12 V DC
Output Voltage: 5 V DC
Maximum Input Current: 3 A
Maximum Output Current: 2 A
Maximum Output Power: 23 W
Product Color: White
Height: 5" (127 mm)
Width: 3.75" (95.25 mm)
Weight (Approximate): 1 lb (454 g)
Features: Fast Charging,Foldable,Magnetic,Night Light,Short Circuit Protection,Overcurrent Protection,Compact
Package Contents:
Compatibility:
Apple Products:
- Compatibility: Samsung Galaxy S21 - S23, Apple Watch, Google Pixel 7 - 8, Apple Airpods, Apple iPhone 12-16
- 3-IN-1 foldable wireless charging station
- Fast Charge Protocol: Power Delivery (PD) and QC 3.0 using the included Qualcomm fast charge adapter
- Magnetic: holds phone and watch in place
- Night light feature
- USB/Type C charging cable
- Choose Black or White stand
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Spracht Products |
| Manufacturer Part Number | FC3W |
| Manufacturer Website Address | http://www.spracht.com |
| Brand Name | Spracht |
| Product Line | Flex Charge 3 |
| Product Model | FC3W |
| Product Name | Flex Charge 3 FC3W Induction Charger |
| Product Type | Induction Charger |
| Technical Information | |
| AC Plug | Yes |
| USB | Yes |
| Device Supported | Smartphone,Smartwatch,AirPod,iPhone,Earbud |
| Power Description | |
| Input Voltage | 9 V DC,12 V DC |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Maximum Input Current | 3 A |
| Maximum Output Current | 2 A |
| Maximum Output Power | 23 W |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | White |
| Height | 5" (127 mm) |
| Width | 3.75" (95.25 mm) |
| Weight (Approximate) | 1 lb (454 g) |
| Miscellaneous | |
| Features | Fast Charging,Foldable,Magnetic,Night Light,Short Circuit Protection,Overcurrent Protection,Compact |
| Package Contents |
|
| Compatibility |
Apple Products:
|
[/custom-specifications]