Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Star Micronics TSP1000 Thermal Printer, USB, 82.5mm Paper Width - Cutter, External Power Supply Needed, Large Roll Capacity, Slip Gray (39460211)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Recommended Use: Receipt Print
Print Color Capability: Monochrome
Maximum Mono Print Speed: 7.09 in/s (180 mm/s)
Maximum Print Resolution (dpi): 203
Maximum Print Width: 3.25" (82.50 mm)
Application/Usage: Kitchen,Industrial
Standard Memory: 2 MB
Flash Memory: 16 MB
USB Host: Yes
USB: Yes
Cutter: Yes
Cutting Method: Automatic
Cutter Life: 1000000 Cuts
Media Type: Thermal Paper,Ticket
Media Sensor: Out Of Paper Sensor,Reflective Media Sensor
Media Thickness: 5.9 mil (0.15 mm)
Maximum Roll Diameter: 7" (177.80 mm)
Maximum Label Width: 3.25" (82.50 mm)
Language Emulation: Star Page Mode,ESC/POS
Power Source: Power Adapter
Input Voltage: 24 V DC
Product Color: Gray
Height: 9.80" (249 mm)
Width: 6.34" (161 mm)
Depth: 12.07" (306.50 mm)
Platform Supported: PC,Mac
Environmentally Friendly: Yes
Limited Warranty: 2 Year
- USB
- "Drop-In and Print" easy paper loading
- High-speed output (180mm/s)
- Large paper roll capacity (up to 7" diameter)
- 82.5mm paper width
- Ticket stacker stacks up to 30 tickets
- On-the-fly maintenance (change cutter or print head in minutes)
- 42mm to 82.5mm adjustable paper width
- External power supply needed
- Gray color
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Star Micronics, Inc |
| Manufacturer Part Number | 39460211 |
| Manufacturer Website Address | http://www.starmicronics.com |
| Brand Name | Star Micronics |
| Product Model | TSP1000 |
| Product Name | TSP1000 Thermal Printer - Grey, USB |
| Product Type | Direct Thermal Printer |
| Technical Information | |
| Recommended Use | Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 7.09 in/s (180 mm/s) |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 3.25" (82.50 mm) |
| Application/Usage | Kitchen,Industrial |
| Memory | |
| Standard Memory | 2 MB |
| Flash Memory | 16 MB |
| Interfaces/Ports | |
| USB Host | Yes |
| USB | Yes |
| Cutter | |
| Cutter | Yes |
| Cutting Method | Automatic |
| Cutter Life | 1000000 Cuts |
| Media Types & Handling | |
| Media Type | Thermal Paper,Ticket |
| Media Sensor | Out Of Paper Sensor,Reflective Media Sensor |
| Media Thickness | 5.9 mil (0.15 mm) |
| Maximum Roll Diameter | 7" (177.80 mm) |
| Maximum Label Width | 3.25" (82.50 mm) |
| Fonts & Emulation | |
| Language Emulation | Star Page Mode,ESC/POS |
| Power Description | |
| Power Source | Power Adapter |
| Input Voltage | 24 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Gray |
| Height | 9.80" (249 mm) |
| Width | 6.34" (161 mm) |
| Depth | 12.07" (306.50 mm) |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC,Mac |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]