StarTech.com 20 Cable Raceway L Connectors for CBMWWD1911 - 90 Degree Flat L Type - Lateral Elbow - Cable Management Accessories - UL (CBMWWD1911L)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Cable Manager Type: Cable Raceway Lateral Elbow Connector
Color Family: White
Product Color: White
Product Material: Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
Height: 0.5" (12.70 mm)
Width: 1.8" (45.72 mm)
Length: 1.8" (45.72 mm)
Weight (Approximate): 0.10 oz (2.83 g)
Compatibility:
StarTech CBMWWD1911 Cable Management Raceway
Country of Origin: Taiwan
TAA Compliant: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Limited Warranty: 2 Year
- GIVE YOUR CABLE MANAGEMENT RACEWAY A FINISHED LOOK: Use cable raceway L connectors (20 pack) with StarTech.com CBMWWD1911 raceways to join them together at 90 degree angles in your workspace
- INDUSTRIAL STRENGTH: Made from sturdy warp-proof ABS, raceway/wiring duct fitting right angle L type flat connectors are UL approved, UL 94HB Flammability (Horizontal Burn) Rated, self-extinguishing
- OTHER RACEWAY ACCESSORIES: Coupler (CBMWWD1911C), End Piece (CBMWWD1911E), Inside Elbow (CBMWWD1911I), Outer Elbow (CBMWWD1911O), T Connector (CBMWWD1911T); sold separately
- TECHNICAL SPECIFICATIONS: 90° Angle
Connector Width: 0.75° (19mm)
Connector Height: 0.43° (11mm)
White
UL approved
UL 94HB rated
RoHS - STARTECH.COM ADVANTAGE: IT professionals choice for over 30 years; These lateral elbow connectors are backed for life by StarTech.com, with free 24/5 North America based multi-lingual tech support
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | CBMWWD1911L |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 20 Pack Cable Raceway L Connector for CBMWWD1911 |
| Packaged Quantity | 20 / Pack |
| Product Type | Cable Routing |
| Product Information | |
| Cable Manager Type | Cable Raceway Lateral Elbow Connector |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Height | 0.5" (12.70 mm) |
| Width | 1.8" (45.72 mm) |
| Length | 1.8" (45.72 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.10 oz (2.83 g) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | StarTech CBMWWD1911 Cable Management Raceway |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]