StarTech.com 6"(15cm) Cable Ties with Mounting Hole, 1-1/2"(40mm) Dia, 40lb(18kg) Tensile Strength, Nylon Zip Ties, UL Listed, 100 - - (CBMZTS10N6)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Cable Manager Type: Cable Tie
Color Family: White
Product Color: White
Product Material: Nylon 66
Height: 0.1" (1.30 mm)
Width: 0.1" (3.70 mm)
Length: 6.8" (172.72 mm)
Weight (Approximate): 0.04 oz (1 g)
Country of Origin: Taiwan
TAA Compliant: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Limited Warranty: 2 Year
- 100-PACK OF CABLE TIES WITH MOUNTING HOLE: Keep cables organized with small 6" (15 cm) white zip ties for 1.57" (40mm) cable bundle diameter; self-locking zip tie, enables you to tie up cables easily; UL File Number: E97527
- BUILT-IN MOUNTING HOLE: Screw-down and mount coax cable, RJ11 telephone wire, audio, video, RJ45 CAT5/CAT6 network & USB cables to baseboards, wood trim, drywall or masonry with a single screw or nail
- INDUSTRIAL STRENGTH: Made of durable UL Listed Nylon 66 material, these cable ties are tested to support up to 40lbs (18Kg) of weight; UL94 V-2 fire rated at up to 85C; DNV-GL & ABS Approved; RoHS; TAA
- OTHER SIZES AVAILABLE: Mountable head tie wraps come in 4.33" (110 mm) for 0.94" (24mm) bundle diameter at 18lbs (CBMZTS10N4); 8.62" (219 mm) for 2.05" (52mm) bundle diameter at 50lbs (CBMZTS10N8)
- STARTECH.COM ADVANTAGE: IT professional's choice for over 30 years; These adjustable cable ties are backed for 2 years by StarTech.com, including free 24/5 North America based multi-lingual tech support
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | CBMZTS10N6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.startech.com |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Name | 100 Pack 6" Cable Tie with Mounting Hole |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Type | Cable Tying |
| Product Information | |
| Cable Manager Type | Cable Tie |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Nylon 66 |
| Height | 0.1" (1.30 mm) |
| Width | 0.1" (3.70 mm) |
| Length | 6.8" (172.72 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.04 oz (1 g) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]