Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Synology DS923+ DiskStation SAN NAS Storage System AMD Ryzen Dual Core 2. 6 GHz Four Bay Desktop
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Number of Hard Drives Supported: 4
Number of Hard Drives Installed: 0
Total Hard Drive Capacity Supported: 54 TB
Number of Solid State Drive Supported: 4
Number of Solid State Drive Installed: 0
Total Solid State Drive Capacity Supported: 54 TB
Number of Processors Installed: 1
Processor Manufacturer: AMD
Processor Type: Ryzen
Processor Model: R1600
Processor Core: Dual-core (2 Core)
Processor Speed: 2.60 GHz
Standard Memory: 4 GB
Memory Technology: DDR4 SDRAM
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Number of Total Expansion Bays: 4
Number of 2.5"/3.5" Bays: 4
Controller Type: Serial ATA/600
RAID Supported: Yes
RAID Levels: 0, 1, 5, 6, 10, Basic, Hybrid RAID, JBOD
Total Number of USB Ports: 2
Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 2
Network (RJ-45): Yes
Number of Network (RJ-45) Ports: 2
eSATA: Yes
Operating System: DiskStation Manager
Protocols: FTP,SFTP,CalDAV,LDAP,HTTPS,Kerberos,WEBDAV,SMB 1.0,CIFS,iSCSI,SNMP,SMB 3.0,SMB,SMB 2.0,NFSv4,NFS,HTTP,AFP,NFSv3
Maximum Power Supply Wattage: 100 W
Height: 6.54" (166 mm)
Width: 7.83" (199 mm)
Depth: 8.78" (223 mm)
Form Factor: Desktop
Weight (Approximate): 4.94 lb (2240 g)
- Perform computational tasks effectively accrediting the amd ryzen 2.60 ghz processor
- Featuring Gigabit Ethernet port for ultra-fast network speeds
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Synology, Inc |
| Manufacturer Part Number | DS923+ |
| Manufacturer Website Address | http://www.synology.com |
| Brand Name | Synology |
| Product Line | DiskStation |
| Product Series | + |
| Product Model | DS923+ |
| Product Name | DiskStation DS923+ SAN/NAS Storage System |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | SAN/NAS Storage System |
| Storage | |
| Number of Hard Drives Supported | 4 |
| Number of Hard Drives Installed | 0 |
| Total Hard Drive Capacity Supported | 54 TB |
| Number of Solid State Drive Supported | 4 |
| Number of Solid State Drive Installed | 0 |
| Total Solid State Drive Capacity Supported | 54 TB |
| Processor & Chipset | |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen |
| Processor Model | R1600 |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Speed | 2.60 GHz |
| Memory | |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 4 |
| Number of 2.5"/3.5" Bays | 4 |
| Controllers | |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0, 1, 5, 6, 10, Basic, Hybrid RAID, JBOD |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| eSATA | Yes |
| Software | |
| Operating System | DiskStation Manager |
| Management & Protocols | |
| Protocols | FTP,SFTP,CalDAV,LDAP,HTTPS,Kerberos,WEBDAV,SMB 1.0,CIFS,iSCSI,SNMP,SMB 3.0,SMB,SMB 2.0,NFSv4,NFS,HTTP,AFP,NFSv3 |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Physical Characteristics | |
| Height | 6.54" (166 mm) |
| Width | 7.83" (199 mm) |
| Depth | 8.78" (223 mm) |
| Form Factor | Desktop |
| Weight (Approximate) | 4.94 lb (2240 g) |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Synology 8GB DDR4 SDRAM Memory Module - For Storage System - 8 GB DDR4 SDRAM - OEM - ECC - Unbuffered - 260-pin - SoDIMM |
| SKU | D4ES02-8G |
| Sale Price | $242.45 |
| Product | Synology DX517 Drive Enclosure - eSATA Host Interface External - 5 x HDD Supported - 5 x Total Bay - 5 x 2.5"/3.5" Bay |
| SKU | DX517 |
| Sale Price | $710.83 |
| Product | Synology HAT5300 HAT5310-8T 8 TB Hard Drive - 3.5" Internal - SATA (SATA/600) - Storage System, Video Surveillance System Device Supported - 7200rpm - 512e Format |
| SKU | HAT5310-8T |
| Sale Price | $454.38 |
| Product | Synology 4GB DDR4 SDRAM Memory Module - For Storage Server - 4 GB DDR4 SDRAM - ECC - Unbuffered - 260-pin - SoDIMM |
| SKU | D4ES02-4G |
| Sale Price | $109.90 |
| Product | Synology 16GB DDR4 SDRAM Memory Module - For Storage System - 16 GB DDR4 SDRAM - OEM - ECC - Unbuffered - 260-pin - SoDIMM |
| SKU | D4ES01-16G |
| Sale Price | $474.04 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf1
Additional-pdf2
[/custom-user-manual]